Chrysler, Elektrikli Airflow Konsept SUV Modelini Tanıttı

Chrysler, tamamen elektrikli gelecek için attığı adım olan Airflow konsept SUV modelini tanıttı.

Stellantis‘in sahibi olduğu ikonik Amerikan markası Chrysler, 2022 Tüketici Elektroniği Fuarı’nda (CES) şirket tarafından 2028 yılına kadar sadece elektrikli araç satacağını duyurdu.

Bu sismik değişimi vurgulamak için şirket, Tesla Model Y ve Ford Mustang Mach-E‘ye benzer bir profile sahip en son konsepti Airflow crossover SUV’u ortaya çıkardı. CES’te tanıtılan aracın sadece bir konsept olması gerekiyordu ancak üretime hazır olmaya çok yakın görünüyor. Chrysler, ilk elektrikli otomobilinin 2025’te üretime başlayacağını söyledi.

Geçen yıl Fiat Chrysler’in Fransız PSA Grubu ile birleşmesiyle oluşan çok uluslu holding Stellantis, Chrysler’in elektrifikasyon stratejisi için mızrağın ucu olarak hizmet etmesini amaçlıyor. Dünyanın dördüncü en büyük otomobil üreticisi olan şirket, geçtiğimiz yıl, Dodge Ram 1500‘ün EV versiyonları ve bir elektrikli muscle arabasının yanı sıra birden fazla Jeep modeli de dahil olmak üzere, markalarının çoğunda ürün gamını elektriklendirmek için kapsamlı bir plan duyurdu.

Tarihi bir Chrysler modeline atıfta bulunan Airflow, gelecek olanın bir ön izlemesi olarak hizmet etmeyi amaçlıyor. Chrysler CEO’su Christine Feuell yaptığı açıklamada, geriye dönük markasına rağmen, konsept otomobilin yaklaşık 100 yıllık otomobil şirketi için “gelecekteki yönün bir göstergesi” olduğunu söyledi.

Chrysler Airflow Teknik Özellikleri

Airflow konsepti, her bir aksta bir tane olmak üzere iki adet 150kW motor sayesinde dört tekerlekten çekiş gücü ile birlikte geliyor. Bununla birlikte Chrysler, aktarma organının gelecekte daha güçlü motorları barındıracak şekilde ayarlanabileceğini söylüyor. Şirket, pilin boyutu veya enerji kapasitesi hakkında ayrıntı vermedi, ancak şarj başına 350-400 mil aralığı tahmin etti.

Airflow, Seviye 3 otonom sürüş yeteneklerini ve kablosuz yazılım güncellemelerini sağlayan Stellantis’in “STLA AutoDrive” gelişmiş sürücü destek sistemi (ADAS) ile donatılmış olarak gelecek. (Şirket kısa süre önce “STLA Brain” adlı bir işletim sistemi de dahil olmak üzere yeni yazılım ürünlerini tanıtmak için bir etkinlik düzenledi.)

Otomotiv Mühendisleri Topluluğu tarafından tanımlandığı şekliyle Seviye 3, sürücünün isteği üzerine aracı devralabilmesinin gerekli olduğu yüksek düzeyde otonom sürüşü ifade eder. Seviye 4 otomasyon, otomobilin çoğu sürüş durumunun üstesinden gelebileceği anlamına gelirken, Seviye 5 büyük ölçüde teoriktir ve herhangi bir durumda tam otomasyonu kapsar.

Chrysler Airflow Tasarımı

Airflow, ön ızgaradaki aydınlatmalı Chrysler logosu ve aracın ön ve arkasındaki tam genişlikte ışık çubukları ile kendini hemen bir EV olarak duyurur – her ikisi de modern EV’lerin çoğunda ortak özelliklerdir. Hyundai Ioniq 5‘e çok benzeyen Airflow, daha alçak bir sürüş stili için uzun bir dingil mesafesine ve 22 inçlik büyük lastiklere sahip olacak.

İçeride araç, önde dört, arkada iki adet ekrana sahip. Büyük merkezi bilgi-eğlence ekranı, sürücü ve yolcu için daha küçük ekranlarla çevrilidir. Gösterge paneli ekranı, direksiyon simidinden biraz geride, ön cama ön camdan daha yakın olacak şekilde, neredeyse bir baş üstü ekran gibi görünmesini sağlıyor. Diğer özelliklerin yanı sıra HVAC kontrolleri ve oturma ayarları için ana bilgi-eğlence ekranının altında ek bir ekran bulunur. Ve arka yolcular için koltuk arkalarında iki ekran var.

Chrysler, kullanıcı arayüzünün “kişiselleştirme” ile tanımlanacağını ve sürücülerin arabalarının ekranı aracılığıyla “dijital yaşamlarına” bağlanmalarını sağlayacağını söylüyor. Bunun tam olarak ne anlama geldiği belli değil, ancak Airflow’un kablosuz Apple CarPlay ve Android Auto ile geleceğini varsayabiliriz.

Chrysler, 2025’te nihayet kendi EV’lerini piyasaya sürdüğünde, otomobil üreticisinin rakiplerinin çoğu, serilerini elektrikli hale getirmek için çok daha hızlı hareket ettiğinden, pazarın elektrikli araçlarla dolu olduğunu görecek. Stellantis’in tüm markaları, başlıca rakiplerine kıyasla EV teknolojisini benimsemekte yavaş kaldı. Dodge, 2024’te tamamen elektrikli bir muscle araba piyasaya sürmeyi planlıyor, Jeep ise 2025’e kadar diğer modellere ek olarak Wrangler, Cherokee ve Wagoneer’in elektrikli versiyonlarının olacağını söylüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...