Youtube, reklamları kısıtlayacak!

Axios’un ilk bildirdiğine göre YouTube, web sitesinin ve uygulamanın en üstünde görünen masthead reklam alanı için artık alkol, kumar, siyaset veya “reçeteli ilaç şartları” ile ilgili reklamları kabul etmeyecek. Google, yabancı kaynaklarla paylaştığı bilgilerde bu alanda ne tür reklamların görünebileceğine ilişkin sınırlamaların “kullanıcılar için daha iyi bir deneyim sağlamaya” yardımcı olacağını iletti. Masthead yuvası, kullanıcıların YouTube’u açtıklarında gördükleri ilk şeylerden biri olduğu için oldukça kıymetli bir reklam olarak görülüyor. Bu nedenle, uyuşturucu, alkol veya kumarla ilgili reklamları bu reklamların dışında tutmanın YouTube’u herkes için daha kapsayıcı hale getirmesi anlaşılabilir bir durum haline geldi. Politikaya gelince, platformun, o zamanki Başkan Donald Trump’ın 2020 seçimleri sırasında üç gün boyunca slot satın aldığında ortaya çıkan gibi tartışmalardan kaçınmasına yardımcı olabilir.

Youtube reklam politikasını değiştiriyor!

YouTube’un reklam destek sayfasına göre, masthead alanındaki reklamlar “büyük erişim veya bilinirlik sağlayabilir”, ancak artık o megafon belirli alanlarda reklam vermek isteyen kişiler tarafından kullanılamayacak. Google, kullanıcıların YouTube’da gördükleri alkol ve kumarla ilgili reklamların sayısını sınırlamaları için zaten bir yol sağlıyor ve teoride bu ayar masthead reklamına uygulanırdı – Google’a göre, şirket geçen yıl alanı gösterecek şekilde değiştirdi bütün bir gün için ayrılmış olanlar yerine hedefli reklamlar konuldu ve bu yapılan kısıtlamanın sorunları çözmesi beklendi. Google yıllardır, reklamlarda neyi gösterip göstermediğini belirlemek için politikalarını dengelemeye çalıştı.

Son zamanlarda, nefret söylemini anahtar kelime, politik yanlış bilgi ve COVID-19 hakkında komplo teorileri olarak kullanan reklamlarda dizginlendi ve önüne geçmeyi amaç edindi. Kullanıcıların önüne hangi reklamları koyduğunu temizlemeye çalıştığı için, Google’ın reklam işi, antitröst yaptırımı için olgun olduğuna inanan yasa koyucular tarafından giderek daha fazla inceleme altına alındı. Bu durum Google’ı oldukça zor ve çıkması komplikE bir duruma soktu. Youtube üzerinden bundan sonra paylaşılacak olan reklamlar çok daha seçici ve kargaşa yaratmayı önleyecek cinsten olacaktır ki Google’ın başı derde girmesin.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...