Xiaomi, Elektrikli Otomobil Projesi İçin Yüzlerce Çalışana Sahip!

Xiaomi, 2024‘te piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otomobil Ar-Ge’sinde yüzlerce çalışana sahip!

Akıllı telefon üretim markası Xiaomi’nin birkaç yıl içinde piyasaya sürülecek bir araba projesi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Ancak şirket henüz bunun için belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı. “Mi Car” ismi verilen proje hakkında çok sayıda sızıntıya tanık olduk ancak şu ana kadar hiçbir şey tespit edilmedi.

Xiaomi, elektrikli otomobil projesinde 500’den fazla çalışana sahip

Geçen hafta Xiaomi, şirketin araştırma ve geliştirme ekibinin 13.919 üyeye sahip olduğunu açıkladığı mali raporunu paylaştı. Bunların arasından 500’den fazla üye bir araba projesinin geliştirilmesiyle ilgilenmektedir.

500’den fazla üye, markanın yaklaşmakta olan otomobilinin araştırma ve geliştirmesi üzerinde çalışıyor. Son rapora göre, toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 44’ünü oluşturan araştırma ve geliştirme departmanında yaklaşık 14.000 üye bulunuyor. Daha önce şirketin otomobilin ilk ünitesini tescillediği bildirilmişti. Markanın kurucusu ve CEO’su Lei June, 300 çalışanıyla bu bölüme liderlik ediyor.

Xiaomi akıllı bir elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor ve geçtiğimiz günlerde ikinci bir otomobil ünitesini de kurdu. Mali rapor ayrıca, şirketin elektrikli araç işinin sorunsuz bir şekilde büyüdüğünü ve otomobilin ilk seri üretiminin 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini gösteriyor. Dolayısıyla, şirketin otomobili 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürebileceğini güvenle söyleyebiliriz.

Xiaomi ayrıca, boru hattında olan tamamen kendi kendine giden (otonom) arabaları üzerinde çalışıyor, şirket ayrıca Ağustos ayında Deepmotion adlı otonom sürüş tabanlı bir girişim satın aldı. Şimdiye kadar Xiaomi, yaklaşmakta olan EV’ler ve ilerlemeleri hakkında bu kadarını açıkladı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...

Twitch, Makine Öğrenmesi Teknolojisiyle Yasakları Güçlendirecek

Twitch, yasaklardan kaçan insanları tespit etmek için makine öğrenmesi teknolojisini kullanacak. Peki bu teknoloji nasıl olacak? Twitch, yasaklardan kaçmaya çalışan kişileri tespit etmek için makine...

Meta, İngiltere ile Ters Düştü!

İngiltere'nin rekabet düzenleyicisi, Facebook'un ana şirketi Meta'nın Giphy'yi satın almasının, sosyal medya devinin popüler GIF yapma ve paylaşım web sitesini satın aldığını ilk kez...