Xiaomi, Elektrikli Otomobil Projesi İçin Yüzlerce Çalışana Sahip!

Xiaomi, 2024‘te piyasaya sürülmesi beklenen elektrikli otomobil Ar-Ge’sinde yüzlerce çalışana sahip!

Akıllı telefon üretim markası Xiaomi’nin birkaç yıl içinde piyasaya sürülecek bir araba projesi üzerinde çalıştığı söyleniyor. Ancak şirket henüz bunun için belirli bir zaman çizelgesi açıklamadı. “Mi Car” ismi verilen proje hakkında çok sayıda sızıntıya tanık olduk ancak şu ana kadar hiçbir şey tespit edilmedi.

Xiaomi, elektrikli otomobil projesinde 500’den fazla çalışana sahip

Geçen hafta Xiaomi, şirketin araştırma ve geliştirme ekibinin 13.919 üyeye sahip olduğunu açıkladığı mali raporunu paylaştı. Bunların arasından 500’den fazla üye bir araba projesinin geliştirilmesiyle ilgilenmektedir.

500’den fazla üye, markanın yaklaşmakta olan otomobilinin araştırma ve geliştirmesi üzerinde çalışıyor. Son rapora göre, toplam çalışan sayısının yaklaşık yüzde 44’ünü oluşturan araştırma ve geliştirme departmanında yaklaşık 14.000 üye bulunuyor. Daha önce şirketin otomobilin ilk ünitesini tescillediği bildirilmişti. Markanın kurucusu ve CEO’su Lei June, 300 çalışanıyla bu bölüme liderlik ediyor.

Xiaomi akıllı bir elektrikli araç piyasaya sürmeyi planlıyor ve geçtiğimiz günlerde ikinci bir otomobil ünitesini de kurdu. Mali rapor ayrıca, şirketin elektrikli araç işinin sorunsuz bir şekilde büyüdüğünü ve otomobilin ilk seri üretiminin 2024’ün ilk yarısında gerçekleşeceğini gösteriyor. Dolayısıyla, şirketin otomobili 2024’ün ilk yarısında piyasaya sürebileceğini güvenle söyleyebiliriz.

Xiaomi ayrıca, boru hattında olan tamamen kendi kendine giden (otonom) arabaları üzerinde çalışıyor, şirket ayrıca Ağustos ayında Deepmotion adlı otonom sürüş tabanlı bir girişim satın aldı. Şimdiye kadar Xiaomi, yaklaşmakta olan EV’ler ve ilerlemeleri hakkında bu kadarını açıkladı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...