Volvo, Otomobillerin Ön Camlarını AR Ekranı Yapmak İstiyor!

Volvo, otomobillerinin ön camlarını AR ekranı yapmak için çalışmalara başladı!

Son birkaç yılda, otomotiv endüstrisinde sürücülerin araç sistemlerini çalıştırmak için yoldan uzaklaşmaya zorlayan dikkat dağınıklıklarını önlemek için önemli çalışmalar yürütülüyor. Bu çalışmalar, sürüş, bilgi-eğlence için sesli kontrol sistemleri ve diğer araç işlevleri gibi modern otomobillerde bir dizi özelliğin öncüsü oldu. Hız ve diğer veriler gibi bilgileri sürücünün görebileceği bir alana, gözlerini doğrudan önündekilerden ayırmadan yansıtan baş üstü ekranlar giderek yaygınlaşıyor.

Volvo, zaman içinde genellikle diğer otomobil üreticilerine de yansıyan araçlar için yeni güvenlik teknolojisini piyasaya sürme konusunda uzun bir geçmişe sahiptir. Şirket, Spectralics adlı bir optik görüntüleme başlangıç ​​şirketine yatırım yaptığını duyurdu. Volvo, şirketin, geliştirmenin erken bir aşamasında olduğunu kabul ettiği “umut verici bir teknoloji” üzerinde çalıştığını söylüyor. Ancak yeni teknoloji, araçları çok daha güvenli hale getirebilir ve sürücüler için araç içi deneyimi iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Volvo, Camları AR Ekranı Yapacak!

Spectralics, bir arabanın ön camları ve pencereleri gibi tüm şekil ve boyutlardaki şeffaf yüzeylere uygulanabilen ince bir optik film üzerinde çalışıyor. Film, görüntülerin pencerelere veya ön cama yerleştirilmesine izin veren çok katmanlı bir ince birleştiricidir. Esasen, tüm ön cam yüzeyini, günümüzde araçlarda mevcut olan herhangi bir HUD’den önemli ölçüde daha fazla kapasiteye sahip şeffaf bir baş üstü ekrana dönüştürür.

Spectralics’in açıkladığı gibi, bu teknoloji bir otomobilin ön camında kullanıldığında, dijital kaplama için ekstra geniş bir görüş alanı yaratır ve bu süreçte sürücülere gerçek dünya ortamına bindirilmiş sanal nesnelerle bir mesafe hissi sağlar. Teknoloji, kabin içi algılama için gelişmiş filtreler, kör olmayan önden bakan kameralar ve dijital holografik projeksiyonlar içerebilir. Volvo, Spectralics’e yatırım yaptığı duyurusunda yalnızca tek bir görüntü sundu ancak yatırımın karşılığını alması durumunda gelecekteki modellere potansiyel olarak nelerin gelebileceği konusunda bizi heyecanlandırmaya yetti.

Yol işaretlerini, işaretleri ve yoldaki olası engelleri vurgulayabilen bir ön cam gösterir. Örneğin kaplama, sol taraftaki aracın yolunda potansiyel olarak bulunan bir geyiği vurgular ve ön camın alt kısmındaki hız ve diğer araç verilerini gösterir. Bu kameraların vaadi, filmin karanlıkta veya siste görebilen kameralardan bilgi alabileceğini ve görüntülerini ön cama yerleştirebileceğini gösteriyor.

Bu özelliğin, özellikle aşırı karanlık alanlarda veya yoğun siste sürücülere nasıl fayda sağlayabileceğini anlamak kolaydır. Sisli havalarda araç kullanmak, görüş mesafesinin ciddi şekilde kısıtlanabilmesi nedeniyle sürücülerin karşılaştığı en tehlikeli koşullardan biridir. Kameralardan görüntü sağlamanın bir başka büyük yararı da yoğun kar fırtınaları sırasında beyazlık durumlarında olacaktır. Aşırı yoğun karda hiç araç kullanmamış olanlar için genellikle aracın önünü çok uzağı görmek imkansızdır. Durmak, yardım almadan dağlarda mahsur kalmak ve yoldaki diğer sürücüler tarafından potansiyel olarak arkadan vurulmak anlamına gelebilir.

Spectralics teknolojisi heyecan verici ve araçları daha güvenli hale getirebilir, ancak arabanın uzun vadeli fiyatı üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceğini merak etmekten kendimizi alamıyoruz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...