Volkswagen de içten yanmalı motorlara veda ediyor!

Alman otomobil devi Dünya’nın en büyük 2. araç üreticisi olarak ciddi bir yer sahibi. Volkswagen bütün segmentlerde var olan ve başta Avrupa pazarı olmak üzere pek çok pazarda ciddi söz hakkına sahip bir marka. 8. nesliyle yeni bir görünüş kazanan Golf, Avrupa’da hala en çok satan otomobillerden bir tanesi. Fakat özellikle son birkaç yıldır artan “elektrikli otomobil” furyasına hiçbir firma direnemiyor.

Başta atmosfer olmak pek çok sebepten dolayı içten yanmalı motorlara kötü bir gözle bakılıyor ve bir an önce rafa kaldırılmaları için planlar yapılıyor. Jaguar, Volvo ve Ford gibi pek çok marka önümüzdeki yıllarda tamamen elektrikli araç üretimine geçeceklerini açıkladılar. Volkswagen de bu kervana katılarak içten yanmalı motorlara son vererek tamamen elektrikli modellere yoğunlaşacağı yılı açıkladı.

volkswagen

Volkswagen önce Avrupa’da daha sonra da tüm Dünya’da elektrikli otomobil üretecek!

Bir yönetim kurulu üyesi Alman gazetesi Muenchner Merkur’a (Reuters aracılığıyla) yaptığı açıklamada, Volkswagen’in 2035 yılına kadar Avrupa’da içten yanmalı motor satışını durdurmayı planladığını söyledi. Volkswagen’in satıştan sorumlu yönetim kurulu üyesi Klaus Zellmer gazeteye, şirketin “2033 ve 2035 yılları arasında Avrupa’da içten yanmalı motorlu otomobillerle işinden çıkacağını” söyledi. Ancak, ABD ve Çin’de yanmalı motor satışını durdurmanın daha uzun süreceğini de ekledi – “biraz sonra” dedi – ve Güney Amerika ve Afrika’da “çok daha uzun sürecek” dedi. ” Zellmer, otomobil üreticisinin tüm filosunun en geç 2050 yılına kadar karbon nötr olacağını söyledi.

Elektrikli araçların 2030 yılına kadar şirketin Avrupa’daki toplam satışlarının yüzde 70’ini oluşturacağını görmek istiyor. Volkswagen’in karbon nötr hedefleri birkaç rakibe yakın; Ford, bu yılın başlarında, 2030 yılına kadar Avrupa’da yalnızca elektrikli araç satacağını ve Almanya’nın Köln kentindeki fabrikasını bir EV üretim hattına dönüştürmek için 1 milyar dolar harcamayı planladığını söyledi. Ve Nisan ayında Honda, 2040 yılına kadar gazla çalışan arabaları aşamalı olarak kaldırmayı planladığını söyledi. Birkaç Avrupa ülkesinin geleneksel gazla çalışan araçları yasaklamak için kendi hedefleri var, Norveç’in 2025’i, Fransa’nın 2040’ı ve İngiltere’nin 2050’yi planlaması. ABD’de Kaliforniya, 2035 yılına kadar gazla çalışan araçların satışını yasaklamayı planlıyor ve diğer birçok eyalet Kaliforniya’nın modelini benimsiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...