Twitch Hacklendi! Görseller Jeff Bezos ile Değiştirildi

Bilgisayar korsanları, bu sabah birkaç saatliğine Twitch uygulamasını ve bir dizi arka plan oyun görüntüsünü Amazon CEO’su Jeff Bezos’un fotoğraflarıyla değiştirdi. Kullanıcılar, Amazon’un sahip olduğu hizmette GTA V, Dota 2, Smite, Minecraft, Apex Legends ve daha birçok listede Bezos’un resimlerini gördüklerini bildirdi.

Arka plan görüntülerinin nasıl değiştirildiği veya bu son olaya bu hafta başlarında Twitch’teki büyük bir güvenlik ihlalinin yardım edip etmediği net değil. Bilgisayar korsanları, bir sunucunun yanlış yapılandırmasından yararlanmayı ve yüzlerce gigabaytlık bilgiyi çalmayı başardı. Twitch hala ihlali araştırıyor ve şimdiye kadar web sitesinin kaynak koduna, yayınlanmamış projelere ve hatta en iyi yayıncıların ne kadar kazandığına dair çok sayıda bilgi yayınlandı.

Twitch durumu araştırıyor

Eski Twitch çalışanı, bu sızıntı sayesinde saldırganların artık dahili Amazon hizmetleri için kısayolları ve API’leri görebileceği konusunda uyardı. Sızıntının, insanların Twitch’teki arka plan resimlerini kolayca değiştirmesine izin veren bazı kodları ortaya çıkarmış olması veya bunun sadece bir önbellek zehirlenmesi vakası olması tamamen mümkün. Twitch, görüntüleri önbelleğe almak için farklı yöntemlere güvenir ve bunlarda sorunlar yaşanmış olabilir. Her iki durumda da, Twitch iyi bir hafta geçirmiyor.

Reddit kullanıcıları, Twitch dizininde listelenen oyunların arkasındaki afiş olarak Bezos’un yüzünü gösteren birkaç görüntüyle birlikte, bu sabah 5AM ET civarında tahrif edilmiş görüntüleri fark ettiler.

Şirketin başka problemleri de vardı

Twitch, Ulusal Müzik Yayıncıları Derneği (NMPA) ile “birlikte çalışmak” için bir anlaşma ilan ederek müzik endüstrisinin büyük bir ayağı ile ilişkileri onarmaya çalışıyor. Ayrıntılar şu anda belirsiz, ancak anlaşma, müzik hakları konusunda bir yıllık ihtilafın ardından “hizmet ve müzik yayıncıları arasında verimli ortaklıklar kurmayı” planladıklarını söylüyor.

Twitch, şirketi yayıncıların telif hakkıyla korunan müzikleri uygun lisanslar olmadan çalmasına izin vermekle suçlayan müzik endüstrisi ile uzun süredir çekişmeli bir ilişki içindeydi. Yayıncılar, müzik yayıncılarının da gözüne girdi ve bazıları, Twitch’in kanallarından içerik silmesine neden olan Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası (DMCA) yayından kaldırma bildirimlerine maruz kaldı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...