Tüm Zamanların En İyi 5 BMW Modeli

Bu yazımızda size hepimizin az çok bildiği BMW markasının en iyi 5 modelini derledik. Bu modelleri şimdi hep beraber incelemeye başlayalım.

Dünyanın önde gelen lüks otomobil üreticilerinden biri olan BMW, 100 yılı aşkın bir geçmişe sahiptir. Alman otomobil markası 1916’da kuruldu ve ilk olarak I. Dünya Savaşı’nda kullanılan uçak motorlarını üretti. Savaş bittikten kısa bir süre sonra şirket motosiklet üretmeye başladı. Ürettiği ilk motosikleti olan BMW R 32 ile hızlı bir şekilde bir otomobil üreticisi olma yolunda ilerledi.

Sonunda, 1952’de BMW, köklerini otomobil üretimi alanında kurdu. BMW’nin otomobil endüstrisindeki yolculuğunun başlangıcını belirleyen lüks bir sedan olan 501’i piyasaya sürdü. Şirket, araç yelpazesini genişletmeye başladı ve hızla dünya çapında sürücülerin saygısını kazandı. Her şeyi özetlemek gerekirse, işte tüm zamanların en iyi 5 BMW’si.

1955 BMW 507

Araba ilk çıkışını New York City’deki Waldorf-Astoria otelde yaptı. 507, 150 beygir gücü üreten 3.2 litrelik bir V8 motorla doluydu. Saatte 122 mil (mph) azami hıza ve de 0’dan 60 mil/saat 11.1 saniye hızlanmaya sahipti. Bu her anlamda mükemmel bir arabaydı.

1962 BMW 3200 CS

50’lerde 501 ile başlayan savaş sonrası erken dönemde markanın lüks platformunu temel alan son modeldi. Sonuç olarak toplamda 603 adet üretildi. İki kapılı coupe, her iki yanda yatay şekilli bir dikey ince ızgaraya sahipti. Yanlardan bakıldığında 3200 CS temiz ve zarif bir görünüm taşıyordu. 3200 CS’nin arka ucunda, dairesel krom yamalarla çevrelenmiş iki dairesel şekilli arka lamba vardı. Araba, dört vitesli bir manuel şanzımanla daha da eşleştirilen 3.2 litrelik bir V8 motorla güçlendirildi. Bu sayede 124 mph’lik bir azami hıza sahipti. 0 ila 60 mph’yi 8.9 saniyede yapabiliyordu.

1998 BMW M Coupe

BMW M Coupe, BMW’nin yarış bölümü BMW Motorsport tarafından üretilen Z3 coupe’nin yüksek performanslı versiyonuydu.

İlk olarak M coupe, 3.2 litrelik, sıralı altı silindirli yüksek devirli bir motora sahipti. Aracın en yüksek hızı elektronik olarak 155 mil ile sınırlıydı ve olabileceklerin potansiyel gücünü gösterdi. 2001 yılında şirket, motoru 321 beygir gücünde ve 261 lb-ft tork üreten S54‘e yükseltti.

BMW Z3

Sınırlı üretim otomobil Z3, 1996 yılında piyasaya sürülmesinden bu yana için sembolik bir model olmuştur. İki koltuklu üstü açık otomobil, BMW’nin ürün gamında Z ailesinin kurulmasında önemli bir rol oynadı. Ek olarak Z3, dinamik ve zamansız bir tasarımla şekillendirilmiştir. Z harfi, Almanca’da “fütürist” anlamına gelen “Zukunft” anlamına gelir ve şüphesiz Z3, zamanının ötesindeydi.

Seri üretilen ilk Z serisi otomobil oldu. ilk Z3, 114 beygir gücü ve 124 lb-ft tork çıkışı olarak derecelendirilen 4 silindirli bir M43B18 motor sundu, ancak sonunda motorunu altı silindirli bir M52TUB20’ye yükseltti. Daha sonra 1999’da tanıtılan BMW Z3’ün M varyantları, 316 beygir gücü ve 258 lb-ft tepe tork çıkışı üreten düz altılı bir S50 motora sahipti.

2018 BMW M5

BMW serisindeki en tavizsiz otomobillerden biri olan 2018 M5, lüks bir spor sedandır. BMW’nin nesil terimlerinde F90 olarak bilinen model, ailesinde standart olarak “M xDrive” dört tekerlekten çekiş moduna sahip olan ilk modeldir ve her tekerleğe en üst düzeyde tork dağılımı sağlar.

BMW M5, devasa 600 beygir gücü ve 553 lb-ft tepe tork üreten 4.4 litrelik çift turbo V8 motora sahiptir. M5’in durur haldeyken 100 kilometre hıza ulaşması sadece 3,2 saniye sürer. 2018 BMW M5 aynı zamanda dinamik dış tasarımı ve sınıfının en iyisi iç tasarımıyla lüks bir sedanın yönetici deneyimini sahiptir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Biray Altun
Biray Altun
2001 Yılında Erzurum'da doğdum. Çocukluğum memleketim Kars'ta , eğitim hayatım ise İzmir'de geçti. Şimdi ise Çanakkale'de bir yandan üniversite hayatıma devam ederken bir yandan ilgi alanım olan konularda yazıyorum.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...