Tesla Dogecoin ile Ödeme Kabul Edecek!

Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla tarafında artık müşterilerin Dogecoin kullanarak belirli ürünleri satın almalarına izin verdiğini duyurdu. Meme tabanlı kripto para birimiyle satın alınabilen ürünler arasında Çocuklar için Cyberquad (12.020 dolar), Giga Texas Belt Tokası (835 dolar) ve Cyberwhistle (300 dolar) bulunuyor. Business Insider, haberin ardından Dogecoin’in yüzde 16 artışla 0.20 dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Girişim ilk olarak Musk tarafından 14 Aralık’ta Twitter’da şirketin kripto para birimi ödeme seçeneğiyle “nasıl gittiğini göreceğini” söylediğinde duyuruldu. Tesla’nın, Musk’ın daha önce en sevdiği kripto para birimi olabileceğini söylediği Dogecoin’deki araçları için ödemeyi nihayetinde kabul edip etmeyeceği veya ne zaman kabul edeceği belli değildi.

Tesla

Tesla Cephesinde Dogecoin Dönemi Başladı

Girişim ABD dışında destekleniyor gibi görünüyor, İngiltere Tesla mağazasından Dogecoin ile 150 doge (yaklaşık 29 $) karşılığında satın alınabilir. Bu yazı itibariyle, normal ödeme simgeleri kaybolduğu için Dogecoin artık belirli öğeleri satın almanın tek yolu gibi görünüyor.

Dogecoin alımları için destek, Tesla’nın araba alımları için Bitcoin’i kabul etmeye başlamasından aylar sonra geldi, ancak 49 gün sonra, Bitcoin madenciliği için fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek uygulamayı durdurdu. Elon Musk yaptığı açıklamada, “Kripto para pek çok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevreye büyük bir maliyeti olamaz” dedi.

Musk, Mayıs ayında “sistem işlem verimliliğini artırmak” için Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalıştığını söyledi. Musk bir şaka olarak hayata başlayan kripto para birimine verdiği destek konusunda utanç duymadığını açıkladı. Musk, Ekim ayında CNBC’ye verdiği demeçte, “Tesla’daki üretim hatlarında veya SpaceX’in kendi Doge’sinde roket inşa eden birçok insanla konuştum” dedi. “Onlar finansal uzmanlar veya Silikon Vadisi teknoloji uzmanları değiller. Bu yüzden Doge’u desteklemeye karar verdim, insanların ve halkın kripto parası gibi geldi.”

Elon Musk’ın diğer girişimlerinden SpaceX, Mayıs ayında Dogecoin’de ödeme kabul etmeye başladı ve önümüzdeki yıl Ay’a DOGE-1 adlı bir uydu göndermeyi planlıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Fiat Egea Sedan 2022 Fiyat Listesi

Türkiye'de otomobil fiyatları bir hayli yükselmiş durumda. 300.000 Türk Lirası altında sıfır otomobil kalmayan günümüzde birincil tercih genellikle Fiat Egea'dan yana oluyor. Geniş iç...
00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...