Tesla Dogecoin ile Ödeme Kabul Edecek!

Şirketin CEO’su Elon Musk, Tesla tarafında artık müşterilerin Dogecoin kullanarak belirli ürünleri satın almalarına izin verdiğini duyurdu. Meme tabanlı kripto para birimiyle satın alınabilen ürünler arasında Çocuklar için Cyberquad (12.020 dolar), Giga Texas Belt Tokası (835 dolar) ve Cyberwhistle (300 dolar) bulunuyor. Business Insider, haberin ardından Dogecoin’in yüzde 16 artışla 0.20 dolar civarında olduğunu belirtiyor.

Girişim ilk olarak Musk tarafından 14 Aralık’ta Twitter’da şirketin kripto para birimi ödeme seçeneğiyle “nasıl gittiğini göreceğini” söylediğinde duyuruldu. Tesla’nın, Musk’ın daha önce en sevdiği kripto para birimi olabileceğini söylediği Dogecoin’deki araçları için ödemeyi nihayetinde kabul edip etmeyeceği veya ne zaman kabul edeceği belli değildi.

Tesla

Tesla Cephesinde Dogecoin Dönemi Başladı

Girişim ABD dışında destekleniyor gibi görünüyor, İngiltere Tesla mağazasından Dogecoin ile 150 doge (yaklaşık 29 $) karşılığında satın alınabilir. Bu yazı itibariyle, normal ödeme simgeleri kaybolduğu için Dogecoin artık belirli öğeleri satın almanın tek yolu gibi görünüyor.

Dogecoin alımları için destek, Tesla’nın araba alımları için Bitcoin’i kabul etmeye başlamasından aylar sonra geldi, ancak 49 gün sonra, Bitcoin madenciliği için fosil yakıtların kullanımıyla ilgili endişeleri gerekçe göstererek uygulamayı durdurdu. Elon Musk yaptığı açıklamada, “Kripto para pek çok düzeyde iyi bir fikir ve umut verici bir geleceği olduğuna inanıyoruz, ancak bunun çevreye büyük bir maliyeti olamaz” dedi.

Musk, Mayıs ayında “sistem işlem verimliliğini artırmak” için Dogecoin geliştiricileriyle birlikte çalıştığını söyledi. Musk bir şaka olarak hayata başlayan kripto para birimine verdiği destek konusunda utanç duymadığını açıkladı. Musk, Ekim ayında CNBC’ye verdiği demeçte, “Tesla’daki üretim hatlarında veya SpaceX’in kendi Doge’sinde roket inşa eden birçok insanla konuştum” dedi. “Onlar finansal uzmanlar veya Silikon Vadisi teknoloji uzmanları değiller. Bu yüzden Doge’u desteklemeye karar verdim, insanların ve halkın kripto parası gibi geldi.”

Elon Musk’ın diğer girişimlerinden SpaceX, Mayıs ayında Dogecoin’de ödeme kabul etmeye başladı ve önümüzdeki yıl Ay’a DOGE-1 adlı bir uydu göndermeyi planlıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....