Stephen Hawking Uzaylılar Konusunda Uyardı, Bilim İnsanları Dinlemedi!

Stephen Hawking uzaylılar konusunda uyarmıştı ama yapmış olduğu uyarı görmezden geliniyor. Bir grup bilim insanı dünyanın yerini uzaylılara yayınlamayı ve dünya dışı yaratıklarla, yani uzaylılar ile iletişim kurmayı hedefliyorlar.

Bilim İnsanları Uzaylılar ile Nasıl İletişim Kurmayı Hedefliyor?

Bir grup bilim insanı, dünya dışı yaşamla bağlantı kurmak için yeni bir projeye girişmek istiyor. Proje, uzaylı alıcılara ulaştırılmak umuduyla evrene ışınlanacak güncellenmiş bir mesajdan oluşuyor. Buna Galaksideki İşaret deniyor ve bu mesaj 1974’te iletilen orijinal Arecibo mesajının bir güncellemesidir. Bu yeni mesaj, Samanyolu içindeki konumumuz da dahil olmak üzere gezegenimizle ilgili birçok ayrıntıyı da kapsıyor olacak.

2015 yılında, bilim adamları uzayda dünya dışı yaşam aramayı amaçlayan 100 milyon dolarlık bir proje olan Breakthrough Listen’ı başlatırken ünlü fizikçi Stephen Hawking, uzaylı yaşamına karşı uyarıda bulundu. Ancak Galaksideki İşaret, bizi ziyaret etmek isteyen herhangi bir uzaylı için Dünya’nın konumundan daha fazlasını içeriyor. Ayrıca mesajda gezegenimizin bir haritası ve insanların kimyasal yapısına ilişkin bilgiler de bulunuyor.

Stephen Hawking Uzaylılar Konusunda Ne Söyledi?

Stephen Hawking uzaylılar konusunda şu sözleri söylemişti:

“Tarihe bakarsanız, insanlar ve daha az zeki organizmalar arasındaki temas, onların bakış açısından genellikle felaket olmuştur ve medeniyetler arasında gelişmiş teknolojilere karşı ilkel teknolojilere sahip karşılaşmalar, daha az gelişmişler için kötü gitti.”

Önerilen mesaj, evrensel bir iletişim aracı oluşturmak için temel matematiksel ve fiziksel kavramları içeriyor. NASA’nın Jet Propulsion Laboratuvarı’nda bir bilim insanı olan Jonathan Jiang, bu fikri açıklayan bir çalışmada, Güneş Sistemi’nin ve Dünya’nın yüzeyinin tasvirlerini yazdı. Jiang ve meslektaşları, hakem değerlendirmesini beklerken çalışmayı ön baskı sitesi arXiv’de yayınladılar. Mesaj, insan formunun sayısallaştırılmış görüntüleri ile birlikte, herhangi bir alıcı zekanın yanıt vermesi için bir davetle sona eriyor.

Ekip, mesajı Samanyolu’nun galaktik merkezinden 13.000 ışıkyılı uzaklıkta bir noktaya göndermeyi planlıyor. Bilim adamları bu noktaya, yaşamın gelişmesi için muhtemel olan bir alan diyor.

Uzaylılarla iletişim kurmaları gerekip gerekmediğine gelince, bilim insanları, evrimde yeterince ilerlemiş herhangi bir uzaylının barışın önemini bileceklerini düşünüyorlar. Jiang ve diğer bilim insanları, herhangi bir uzaylıya davet gönderip göndermememiz konusunda maksimum bilgilendirilmiş bir fikir birliğine varabilmemiz için nihayetinde halka açık bir tartışmanın gerekli olduğunu belirtiyorlar.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...