Starlink uçak yolculuklarına kolaylık getirecek

Elon Musk‘ın sahibi olduğu uzaydan internet projesi Starlink, kablolu internete olan bağımlılığı sona erdirmek için çalışmalarını uzun zamandır sürdürüyor. Bu kapsamda geçtiğimiz aylarda Elon Musk bir açıklama yapmış ve Starlink’in sadece evler ya da iş yerleri için olmadığını da duyurmuştu. Bu açıklamayla ilgili detayları da daha önce haberimizde sizin için derlemiştik. Bahsi geçen habere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Elon Musk, yapmış olduğu açıklamada Starlink’in uzaydan interneti uçaklar, gemiler, büyük kamyonlar ve karavanlara getireceğini açıklamıştı. Bu açıklama sonrasında yeni teknolojinin bu araçlara ne zaman geleceği ise merak konusuydu. Geçtiğimiz günlerde bir konferansa katılan Starlink Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller ise şirketin uçaklarda çalışacak yeni bir teknoloji geliştirdiğini ifade etti.

Starlink, uçaklara internet hizmeti getirecek

Uçak yolculuklarında, cep telefonu kullanılmasının izin verilmediğini hepimiz biliyoruz . Buna sebep olan durum, cep telefonlarının baz istasyonlarından uzaklaştıkça sinyal gücünü artırmasından dolayı yaşanıyor. Sinyal gücünün artmasıyla birlikte, uçakların sahip olduğu bazı hassas elektroniklere zarar verme riskini beraberinde barındırıyor. Uzun zamandır bu şekilde olan durum, Starlink’in geliştireceği yeni teknolojiyle beraber tarihe karışabilir.

Starlink Başkan Yardımcısı Jonathan Hofeller, çarşamba günü Connected Aviation Intelligence Summit’te fuarında bir açıklama yaparak, şirketin birkaç havayolu şirketiyle görüştüğünü duyurdu. Hofeller yapmış olduğu açıklamada, “Geliştirme aşamasında olan havacılık ürünümüz var. Bugüne kadar bazı gösteriler yaptık ve bu ürünün çok yakın gelecekte uçaklarda kullanılmasını sağlamak istiyoruz.” şeklinde ifadeler kullandı.

Uzaydan internet sağlayan şirketin önümüzdeki süreçte ticari uçuşlarda WiFi hizmeti sunması ön görülüyor. Bu durumun hem uçaklardaki WiFi kullanımını yaygınlaştıracağı, hem de daha ucuz hale getireceği tahmin ediliyor. Starlink şu anda belirli alanlarda aylık 99 dolar karşılığında beta hizmeti olarak kullanıcılara sunuluyor. Bu hizmete ise 499 dolar başlangıç kiti fiyatıyla beraber sahip olabiliyorsunuz.

Şirketin şu anda dünya yörüngesinde yaklaşık 1.800 uydusu var ve 2021’de daha çok ülkenin uzaydan internet hedefine ulaşması için sürekli olarak yeni uydular göndermeye devam ediyor. Starlink internet hizmetinin uçaklarda ne kadar yaygınlaşabileceğini ise önümüzdeki süreçte öğreneceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...