Pegasus Yazılımı ABD Hükümeti Tarafından Kara Listeye Alındı

ABD Ticaret Bakanlığı, grubun Pegasus casus yazılımının gazetecilere, hükümet yetkililerine, aktivistlere ve daha fazlasına karşı kullanıldığına dair raporları gerekçe göstererek Amerikan şirketlerine teknolojilerini NSO’ya satmamalarını emretti. Düzenleyici basın açıklamasında, aracı, baskıcı yabancı hükümetlere satıldığında “kurallara dayalı uluslararası düzeni” tehdit ettiği için şirketin Varlık Listesine eklendiğini söylüyor.

Pegasus, hedeflere haber vermeden bulaşmak için tasarlanmış, polis ve istihbarat teşkilatlarının bir telefonun metin mesajlarına, fotoğraflarına ve şifrelerine iz bırakmadan erişmesini sağlayan bir programdır. Washington Post, Temmuz ayında casus yazılımın birinin telefonuna tek bir görünmez metin mesajı bulaştırabileceğini bildirdi: bir hedefin tamamen güncellenmiş telefonuna virüs bulaşması için bir bağlantıya tıklaması veya herhangi bir işlem yapması gerekmeyecek.

Pegasus kara listeye alındı

NSO’nun Pegasus casus yazılımı, casus yazılımla bağlantılı görünen bir isim listesini ortaya çıkaran bir gazeteciler topluluğu olan The Pegasus Project nedeniyle yakın zamanda ilgi odağı oldu. Bu liste, NSO’nun yazılımının hedef almak için kullanılmaması gerektiğini söylediği gazeteciler, aktivistler, devlet başkanları ve dünyanın dört bir yanından diğerlerini içeriyordu. Pegasus Projesi ayrıca bir avuç gazetecinin telefonunu da analiz etti ve casus yazılımların üzerlerine yüklendiğine dair kanıtlar buldu – NSO’nun dediğine göre, yazılım ve hizmetlerini satacağı tek müşteriler bunlardır, neredeyse kesinlikle bir devlet kurumu tarafından da böyle olarak yorumlanır.

Pegasus bu yıldan önce de manşetlere çıkmıştı. Meksika’daki gazetecilerin araçla hedef alındığı bildirildi, WhatsApp, NSO’ya insanların telefonlarını hacklemek için mesajlaşma uygulamasında bir istismar kullandığı için dava açtı ve FBI’ın en azından Jeff Bezos’un telefonunun saldırıya uğramasıyla ilgili olarak şirkete baktığı söyleniyor.

Ticaret Bakanlığı, (pdf) NSO’nun ABD şirketlerinin kendisine ürün ihraç etmesini kısıtlayan varlık listesine eklendiğini, çünkü şirketin “ulusal güvenliğe veya yabancı ülkelere aykırı faaliyetlerde bulunma veya bu faaliyetlerde bulunma konusunda önemli bir risk oluşturduğunu” söylüyor. ABD’nin siyasi çıkarları.”

Bu muhtemelen gerçek sınırları dışındaki ABD meseleleriyle ilgilidir – NSO, aracının Amerikan telefon numaralarını hedeflemek için kullanılamayacağını söyledi ve Ticaret Bakanlığı ve Pegasus Projesi bu gerçeğe itiraz etmedi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...