Netflix Krizin Eşiğinde!

Netflix içinde bulunan trans ve müttefik işçilerinin, Dave Chappelle’in yakın tarihli bir özel, ortak CEO’da yaptığı yorumlar üzerine planlı bir grevden sadece saatler önce, ortak CEO Ted Sarandos, çalışanlara şirket içinden öfke üzerine verdiği yanıt konusunda “bozulduğunu” söyledi.

Chappelle’in özel The Closer, bu ayın başlarında yayın hizmetinde giriş yaptı ve hemen LGBTQ + topluluğunun üyeleri ve müttefiklerinin yanı sıra özel bölümü transfobik olmakla eleştiren Netflix çalışanları tarafından eleştirildi. Sarandos, kendi adına özel bölümün yanında yer aldı ve çalışanlarına Netflix’in hizmetinde “nefret veya şiddeti kışkırtmak için tasarlanmış içeriklere izin vermediğini ve The Closer’ın bu çizgiyi aştığını düşünmüyoruz” dedi.

Netflix grev ile karşı karşıya kalmıştı

Netflix yöneticisi, planlanan grevin arifesinde Variety ile yaptığı bir röportajda, çalışanlarına verdiği iç yanıtlarda “çok daha insancıl bir şekilde liderlik etmesi gerektiğini” söylüyor, ancak özel bölümü “yaratıcı” gerekçelerle savunmaya devam ediyor. özgürlük ve sanatsal ifade de bunlara dahil görülüyor.”


“Yani, verdiğimiz bir karardan kesinlikle acı çeken ve incinen bir grup çalışanım vardı. Sarandos yayına verdiği demeçte, bence herhangi bir şeyin özüne girmeden önce bunun önceden kabul edilmesi gerektiğini düşünüyorum. “Bunu ben yapmadım. Bu benim için karakteristik değildi ve hızlı ilerliyordu ve havada uçuşan bazı gerçekten özel soruları yanıtlamaya çalışıyorduk. Çok daha kapsamlı ve gerçek olan ve hiç de doğru olmayan bazı şeylerle yola çıktık.”

Netflix’in nefret söylemini nasıl tanımladığını tanımlaması istendiğinde, Sarandos, şirketin “diğer insanlara fiziksel olarak zarar vermek ve hatta korumaları kaldırmak için kasıtlı olarak çağrıda bulunacak bir şey üzerinde çizgi çizdiğini” söyledi. Benim için, fiziksel zarar verme niyeti kesinlikle çizgiyi aşıyor.”

Ayrı olarak Sarandos, The Hollywood Reporter ile konuştu – ayrıca Salı günü geç saatlerde planlanan grevden önce yayınlanan bir röportaj için de temasa geçtiler. Variety ile yaptığı röportajda yaptığı gibi, Sarandos özel olanın yanında olduğunu açıkça ortaya koyuyor, ancak The Closer eleştirisine yanıtını “sadece çok beceriksiz, halka açık bir iç iletişim” olarak nitelendiriyor.

Her iki röportajda da Sarandos, Netflix çalışanlarıyla özel programdaki konumları hakkında görüştüğünü söyledi. Ancak, hem şirketin “sanatsal ifade” olarak nitelendirdiği şeye çok değer verdiğini tekrar tekrar yineliyor ve Netflix’in değerlerinin bir parçası olarak bu pozisyonun yanında olmaya devam edeceğini de ekliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...