NASA vs SpaceX: Uzay Yarışında Hangisi Daha Önde?

20. yüzyılda hız kazanan pek çok şeyin arasında uzay yarışları da bulunuyordu. Soğuk savaş olarak isimlendirilen dönemde Sovyet Rusya’sı ve Amerika Birleşik Devletleri arasında ciddi bir çekişme söz konusuydu. Bu çekişmeyi ABD kazandı ve tarih buna göre şekillendi. Günümüzde diğer ülkeler açık ara farkla ABD’nin gerisinde kaldı, rekabet ise ABD içine taşındı. Güncel olarak NASA ve Elon Musk’ın özel şirketi SpaceX arasında dönen bu çekişme hangi boyutta ve nasıl ilerliyor? NASA vs SpaceX: Uzay Yarışında Kim Önde?

Gelin beraber inceleyelim.

NASA vs SpaceX: Kim Daha Başarılı?

NASA, 1958 yılında Uzay Araştırmaları yapmak amacıyla Amerika Birleşik Devletleri’nde kuruldu. 4 Ekim 1957 tarihinde Sovyetlerin Sputnik I uydusunu uzaya göndermesi üzerine kuruldu desek yanlış olmaz. NASA’nın başlardaki asıl görevi, komünistlerin uzay yarışında önüne geçmekti. Fakat şüphesiz NASA’nın zaferini damgalayan olay Apollo göreviydi.

1969 senesinde insanlığın ilk defa aya ayak basmasını sağlayan bu görev, ABD’ye uzay savaşını kazandırdı.

NASA’nın Bütçesi mi Daha Yüksek SpaceX’in mi?

Peki dönelim günümüze;

2020 verilerine göre NASA yıllık 23 milyar dolar gibi bir bütçeye sahip, uzay yarışlarında halen bir numaralı kurum diyebiliriz. 

Sonuçta bu bütçesinin yanı sıra devletin desteğine de sahip ve bu da oldukça fazla imkan demek anlamına geliyor. Fakat 2002 yılında kurulan özel bir şirket zaman zaman NASA’ya kafa tutuyor zaman zaman da birlikte çalışarak ortağı oluyor. Hepinizin bildiği üzere bu şirket SpaceX. Elon Musk SpaceX’i kurma aşamasındayken en büyük hedefi, insan yaşamını Mars’a götürmek ve Mars’ı kolonileştirmekti. 

Musk bu hayal doğrultusunda çalışmalarını sürdürdü fakat tek motivasyonu bu değildi. Uzay taşımacılığını geliştirmek, insanları uzay seyahatine alıştırmak ve bu tarz fütüristik temalar ünlü iş adamının hedefleri arasında yer alıyordu. Tam bu noktada bazı eleştirmenlere göre NASA’ya fon sağlamak gün geçtikçe politikacılar için zor hale geliyordu. Bu doğrultuda Elon Musk’a ve SpaceX’e tırnak içinde yol vererek önünü açtılar.

Günün sonunda bu durum hem roket maliyetlerini düşürdü hem de uzaycılık sektörünü bir adım daha ileri taşıdı. NASA ve SpaceX, Artemis projesi gibi farklı alanlarda da ortaklık gösteriyor.

İlerleyen dönemlerde Blue Origin ve benzeri gibi özel şirketlerin bu alanda artması, rekabet oluşturması sektörü daha da geliştirecek gibi duruyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

00:05:01

Eyfel Kulesini Satan Adam: Kont Victor Lustig Kimdir?

Dolandırıcılık teknolojinin de gelişmesiyle giderek arttı ve insanları dolandırmak artık çok daha kolay hale geldi. Öyle ki teknolojiden anlamayan insanlar dolandırıcı insanların bir...

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...