NASA, Mars’ta Kapı mı Buldu? Komplo Teorileri Çoğaldı!

Geçtiğimiz günlerde yayınlanan fotoğrafta illk bakışta sadece NASA tarafından yayınlanan bir Mars fotoğrafı fakat daha detaylı bakılınca kayaya oyulmuş bir kapıyı gösteriyor gibi görünüyor. Geçen hafta Curiosity gezgini tarafından yakalanan grenli görüntü, kaya yüzeyinde dikdörtgen bir boşluk açıkça gösteriyor ve belki de kaçınılmaz olarak, onu kızıl gezegendeki uzaylı yaşamın kanıtı olarak gösteren komplo teorileri üretilmesini tetikledi. Akıllara ilk gelen soru ise “NASA, Mars’ta Kapı mı Buldu?” oldu.

İnsanlık tarihinde bu tarz bulgulara defalarca kez rastlandı ve beraberinde pek çok komplo teorileri de üretildi fakat en güncel teori olan bu “kapı” aslında nedir ve neyle ilişkilendiriliyor?

NASA, Mars’ta Kapı mı Buldu? İşte Açıklaması

Bilim adamları, daha yakından bakarsanız, Mars’taki “kapı” için basit açıklamanın aslında fotoğrafın içinde yer aldığını söyledi. Imperial College London’dan Profesör Sanjeev Gupta The Daily Telegraph’a yaptığı açıklamada, bu özelliğin “normal jeolojik süreçler” yoluyla oluştuğuna dair kanıt olduğunu gösteriyor.

Bilimsel Açıklaması

“Kapının” içinde, kayadaki bir çatlağı gösteren derin bir çatlak veya yarık görülüyor – hem Mars’ta hem de Dünya’da meydana gelen ve son birkaç yüz milyon yıl içinde herhangi bir zamanda gerçekleşmiş olabilecek bir durum olarak yorumlandı ve temelinde hiçbir komplo teorisine bağlanamayacağı belirtildi. NASA ile Merak görevinde çalışan Profesör Gupta, “Çatlak bir çatlak ve Mars ve Dünya’da bol miktarda var – onları üretmek için marsquakelere gerek yok” dedi.

Perspektif de devreye giriyor – NASA, görüntü aşırı derecede yakınlaştırıldığı için çatlağın yalnızca tam boyutlu bir kapı gibi göründüğünü söylüyor.

“Ekibin bilim adamları, ne kadar küçük olduğunun altını çizdiler”, dediler, yaklaşık 30 santimetreye 45 santimetre. Bilim adamlarına göre, “Bu mostra boyunca lineer kırıklar var ve burası birkaç lineer kırığın kesiştiği bir yer” diye eklediler. Sonuç olarak komplo teorisi için hazırlanan gruplar bir nebze de olsa yanıldılar diyebiliriz. Peki siz bu durum hakkında neler düşünüyorsunuz? Mars’ta gerçekten hayat olabilir mi?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...