Microsoft, Kendi İçinde Kavgaya Tutuştu!

Microsoft son 10 yılını açık kaynaklı yazılımları benimseyerek geçirdi ve hatta birkaç noktada Linux’u ve açık kaynak topluluğunu sevdiğini itiraf etti. Linux Vakfı, Microsoft’un yaklaşık beş yıl önce vakfa katılmasından sonra açık kaynak topluluğuyla çalıştığı için Microsoft’u bile övdü. Tüm bu iyi niyet, Microsoft’un amiral gemisi geliştirme araç takımı ve temel yazılım çerçevesi olan .NET topluluğunda gelişen bir fırtına sayesinde çökmek üzere olabilir.

Microsoft içinde tartışmalı bir iş kararı, birçok kişinin şirketin açık kaynağa olan bağlılığını sorgulamasına neden oldu. Microsoft’taki birden fazla kaynak, bunun şirket içindeki birçok geliştiriciyi de kızdırdığını, ancak etkili bir şekilde şikayet etmemelerinin söylendiğini söylüyor.

Microsoft

Microsoft .NET ile sıkıntı yaşıyor

Microsoft, bu hafta gelecek .NET 6 sürümünde Hot Reload’ın önemli bir bölümünü sessizce kaldırdı; bu, geliştiricilerin bir proje oluştururken anında geri bildirim almasına ve sonuçları hemen görmek için kodu değiştirmesine olanak tanır. Bu, Google’ın rakibi Dart programlama dili ve Flutter araç takımı için büyük bir satış noktasıdır ve Microsoft, onu .NET ve Visual Studio’ya getirmek için arabuluculuk yapmaktadır.

Microsoft, orijinal planlarını “Hot Reload’ı olabildiğince çok sayıda .NET geliştiricisine ulaştırmak için iddialı bir proje” olarak tanımladı, ancak son dakika değişikliği, birden fazla platformda açık ve kullanılabilir olmak yerine, çoğunlukla Windows ve Visual Studio geliştiricileriyle sınırlı bıraktı. Microsoft, geliştiricilerin popüler Visual Studio Code geliştirme ortamı da dahil olmak üzere dotnet watch ile çeşitli ortamlarda ve platformlarda Hot Reload’ı kullanmalarına olanak tanıyan .NET 6’nın neredeyse nihai “Release Candidate” sürümlerini test ediyor. Bir Sürüm Adayı, genellikle Microsoft’un onu üretime hazır, eksiksiz özellik olarak kabul ettiği ve tam olarak piyasaya sürülmeden önce insanların hatalara karşı dikkatli olması gerektiği anlamına gelir.

Covid 19 ile beraber global arenada birer dev konumunda olan şirketlerin de bir takım sorunlar yaşadığı aşikar. Fakat gerek uzaktan çalışma – home office – gibi ayrıcalıklar olsun gerekse de şirketler tarafından sağlanan ayrıcalıklar olsun bu durum biraz da olsa hafifletiliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...