Kripto para, haciz edilebilir hale geldi!

Kripto para, uzun süredir devletlerin radarında. Bazı ülkerlerde çoktan yasaklanmalarına karşın, Türkiye’de geçtiğimiz günlerde bazı kısıtlamalar gelmişti. Kripto paralar ile “alışveriş” ve “aktarım” gibi olanakları kısıtlayan hükümet, halen net bir yasak getirmedi.

En çok kripto para alıp satan ülkelerin arasında olan Türkiye’de bu tarz bir olayın yaşanması, Bitcoin ve pek çok altcoin’in düşüşüne neden oldu. İlerleyen günlerde coinler ile ilgili ciddi yaptırımların gelmesinden çekinen yatırımcılar, bir bir coinlerini bozduruyor.

kripto para

Kripto para haciz edilebilir mi?

10 Nisan’da ülkemizde ilk kripto haczi uygulanmıştı ve pek çok borsacı bu durum karşısında şaşkın kalmıştı. İstanbul İcra Dairesi, tarafından çıkarılan bir icra kararında, şahsın banka hesaplarının yanı sıra BTCTurk hesabına da el konuldu. Bu durum ile beraber yargı, ilk kez kriptolar ile ilgili bir nitelendirme yaparak, kripto paraların haczini kanuna ve hukuka uygun buldu.

Bu karar üst mahkemeler tarafından bozulmaz veya değiştirilmez ise emsal olacak. Kripto borsa hesabına konulan bloke için İcra Hukuk Mahkemesi’ne itirazda bulunan Av. T. Kerem Bilen kararın birkaç saat önce açıklandığını belirtti. Haberi basın ile paylaşan ilk kişi olan Avukat T. Kerem Bilen bazı yeni açıklamalar da yaptı:

“Şu anda hukukumuzda bununla ilgili bir düzenlenme yok. fakat icra müdürlüklerine teknik alt yapı sağlanırsa elektronik cüzdan verilirse bu mümkün olur kanaatindeyim. Daha önce kripto para borsasında TL hesabının haczedildiğini görmüştük. Ancak bu kez ilk defa bir kripto para haczedildi” açıklamasında bulundu. Bilen, şunları kaydetti: “Bu paranın icra dairesine ödeneceği zamanki değeri tartışma konusu. Diyelim ki müvekkilim icra dairesine bu parayı ödedi. Bloke kalktığında ya bu paranın değeri o günkü değerinden düşmüş olursa aradaki zararı kim karşılayacak? Buradaki tartışma konusu bu. Zararı kim karşılayacak? Kripto para borsası mı, alacaklı mı, icra müdürlüğü mü? Bunların hepsi kripto paralara karşın yasal düzenleme söz konusu olmadığı için tartışma konusu.”

Bu gibi pek çok olumsuz durum ve yaptırım, coin yatırımcılarına korkutuyor. Traderlar bu tarz hareketlerin, sakıncalı olduğunu söylüyor. İlerleyen günlerde hükümetin ve yargının konuyla ilgili daha net açıklamalar yapması bekleniyor.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...