Kaliforniya 2030’dan Sonra Otonom ve Sıfır Emisyon Hedefliyor

Kaliforniya , 2030’dan itibaren tüm hafif hizmet otonom araçlarının (AV) sıfır emisyon yaymasını zorunlu kılacak. Perşembe günü, Vali Gavin Newsom, çevre gruplarının sponsorluğunda, sonunda gaz ve hibrit motorlu otonom araçların çalışmasını yasaklayacak bir yasa tasarısını yasalaştırdı. eyalet.

Sera gazı emisyonlarını dizginlemek için daha geniş bir çaba içinde içten yanmalı motorlu araçların satışını ve kullanımını kısıtlamak için Newsom’un son hamlesiydi. Geçen yıl, vali iki icra emri imzaladı: biri eyalette satılan tüm ticari kamyon ve kamyonetlerin 2045’ten itibaren sıfır emisyonlu olmasını, diğeri ise 2035 yılına kadar yalnızca sıfır emisyonlu binek araçlarının satışını gerektiriyor.

Kaliforniya eyaleti sıfır emisyonu hedefliyor

Kaliforniya, sınırlarında neredeyse tüm fosil yakıt yakan araçların satışını yasaklayan ABD’deki ilk eyalet oldu. En az 15 eyalet, ağır hizmet kamyonları, kamyonetler ve otobüsler için geçerli olacak benzer önlemleri alarak eyaletin liderliğini izledi.

Kaliforniya, yolda yaklaşık 15 milyon kayıtlı araçla ABD’deki en büyük araç pazarıdır. AV’ler bu toplam miktarın yalnızca küçük bir kısmını oluşturuyor, ancak bazı uzmanlar AV’ler daha yetenekli hale geldikçe ve şirketler kullanımlarını ticarileştirmeye başladıkça bu sayıların artacağını tahmin ediyor. Diğer gruplar, özellikle AV’ler toplu taşımadan daha ucuza fiyatlandırılırsa, otonom araçların daha da fazla trafik ve kirlilik çağını başlatabileceğinden endişe duyduklarını dile getirdiler.

Kaliforniya, ABD’de AV testi için sıfır noktasıdır ve eyalette test amaçlı otonom araçları işletmek için lisanslı 50’den fazla şirket vardır. Bir avuç şirket, direksiyon başında güvenlik sürücüleri olmadan tamamen sürücüsüz araçları test etme izinlerine sahiptir. Ve ticari bir robotaksi hizmetinin bir parçası olarak yolcuları almak ve indirmek için daha da küçük bir sayı onaylandı. Kaliforniya’da kayıtlı AV’ler, 2020’de halka açık yollarda otonom modda yaklaşık 1,99 milyon mil yol kat etti.

Bu testin büyük kısmını oluşturan iki şirket, Alphabet’s Waymo ve GM destekli Cruise, filolarının bir parçası olarak tamamen elektrikli araçlar kullanıyor. Waymo, Jaguar I-Pace SUV ve elektrikli olmayan Chrysler Pacifica minivanını kullanıyor, ancak şirket her araçtan tam olarak kaç tane olduğunu söylemeyi reddetti. Cruise, yalnızca bazı pillerin alev alması nedeniyle şu anda büyük bir geri çağırmaya tabi olan bir araç olan Chevy Bolt’u kullanıyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...