Instagram Neden Çöktü?

Facebook Pazartesi gecesi bir blog yazısında, Instagram, Messenger, Whatsapp ve OculusVR ile birlikte onu çevrimdışına alan altı saatlik kesintinin, yönlendiricilerindeki bir yapılandırma değişikliğinin sonucu olduğunu söyledi – bir hack veya kullanıcı verilerine ulaşma girişimi değil olmadığı konusunda da ısrarcı oldu. Açıklama fazla ayrıntı vermiyor, ancak Facebook’un donanımsal olarak bir takım sıkıntılar yaşadığı bariz bir şekikde ortada. Facebook, “ağ trafiğindeki bu kesintinin veri merkezlerimizin iletişim biçimi üzerinde basamaklı bir etkisi olduğunu söylüyor, hizmetlerimizi durduruyoruz.” şeklinde açıklamada bulundu.

CEO Mark Zuckerberg Pazartesi akşamı, platformların tekrar çevrimiçi hale geldiğini söyleyerek bir özür yayınladı. “Bugün yaşanan aksaklık için özür dilerim – Önem verdiğiniz insanlarla bağlantıda kalmak için hizmetlerimize ne kadar güvendiğinizi biliyorum.”

Instagram ve Whatsapp 6 saat boyunca çöktü!

Kesinti Pazartesi günü saat 11:40 ET civarında başladı ve şirket için yaygın sorunlara yol açtı. Bu, sitenin 24 saatten fazla kapalı kaldığı 2019’dan bu yana Facebook’un en kötü kesintisiydi. Çalışanlar şirket mesaj panolarında birbirleriyle bağlantı kuramadı ve bazıları iletişim kurmak için iş tarafından sağlanan Outlook e-posta hesaplarını kullandıklarını söyledi.

Sorunlar, Facebook’un diğer ağların sitelerini bulmasına izin vermek için ihtiyaç duyduğu DNS yönlendirme bilgilerini silerek, yanlış giden rutin bir BGP güncellemesiyle başladı.

Facebook’un kesintisi, muhbir Frances Haugen’in şirketteki deneyimleri hakkında Kongre’de ifade vermeye başlamasından bir gün önce geldi. Civic Integrity grubunda çalışan eski bir Facebook ürün müdürü olan Haugen, Wall Street Journal’daki muhabirlere çok sayıda dahili Facebook belgesi sağladı. Pazar günü 60 Minutes’a Facebook’un “kârını bizim güvenliğimizle ödediğini” söyledi.

Whatsapp büyük sorun oldu

Geçen yıl Şubat ayında, WhatsApp dünya çapında 2 milyar kullanıcıya sahip olduğunu duyurdu. Bunu Facebook’un 2,5 milyarlık orijinal tadıyla karşılaştırın ve WhatsApp’ın kaç hayata dokunduğunu görmek kolaydır. Bloomberg’in yazdığına göre, Hindistan’da aylık yaklaşık 400 milyon benzersiz kullanıcı da dahil olmak üzere birçok ülkedeki insanlarla iletişim kurmanın varsayılan yöntemi haline geldi. Bu, gündelik iletişimin de ötesine geçer: WhatsApp, iş için kritik bir araç olmaya da odaklanmıştır. Uygulama zaten Brezilya ve Hindistan’da uygulama içi ödemeler alıyor. Bunun da ötesinde, WhatsApp Ekim 2020’de dünya çapında 175 milyon kişinin uygulamasını her gün işletmelere mesaj göndermek için kullandığını iddia etti.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...