İnstagram, Filistin konusunda geri adım attı!

Facebook’a ait Instagram, bir grup çalışanının Gazze’deki çatışma sırasında Filistin yanlısı içeriğin kullanıcılar tarafından görüntülenemediğinden şikayet etmesinin ardından algoritmasında değişiklikler yaptı. Instagram, içeriği yeniden yayınlanmadan önce hikayelerinde tipik olarak orijinal içeriği ortaya çıkarıyor, ancak şimdi her ikisine de eşit ağırlık vermeye başlayacak, şirket Pazar günü yabancı basınla paylaştığı bilgileri onayladı.

İnstagram

Instagram kısıtlama uyguladığını kabul etti

BuzzFeed News ve Financial Times tarafından bildirildiği üzere, Instagram çalışan grubu, Instagram’ın otomatik denetimi tarafından sansürlenen, El Asqa camiiyle ilgili gönderilerin yanlışlıkla kaldırılması gibi içerikler hakkında çok sayıda itirazda bulundu. FT’ye göre, çalışanlar sansürün kasıtlı olduğuna inanmıyorlardı, ancak bir tanesi “ölçekli ölçüde ılımlılığın marjinal gruplara karşı önyargılı olduğunu” söyledi.

Bir Facebook sözcüsü yabancı basına gönderdiği bir e-postada, değişikliğin yalnızca Filistin yanlısı içerikle ilgili endişelere yanıt olarak olmadığını, aynı zamanda şirketin, kullanıcılarının en çok umursadığına inandığı gönderileri engelleyerek, insanları yönlendiren uygulamanın nasıl çalıştığını fark ettiğini söyledi. belirli bakış açılarını veya konuları bastırdığına inanılması durumu da bununla beraber ortaya çıktı. Sözcü, “Gerçekten açık olmak istiyoruz – durum böyle değil” dedi. “Bu, ne hakkında olursa olsun, hikayelerde yeniden paylaşılan tüm gönderiler için geçerlidir.” Twitter, Facebook ve Instagram, geçtiğimiz haftalarda İsrail ile Filistin arasındaki ihtilafla ilgili içerikleri nasıl ortaya çıkardıkları veya ortaya çıkarmadıkları konusunda eleştirildi. Bu ayın başlarında Twitter, daha sonra “yanlışlıkla” yapıldığını söylediği Filistinli bir yazarın hesabını kısıtladı. Ve Instagram, 6 Mayıs’ta birçok hesabın Filistin ile ilgili içeriği birkaç saat boyunca yayınlayamamasının ardından özür diledi, Instagram başkanı Adam Mosseri’nin tweetlediği bir hareket “teknik bir hata” nedeniyle oldu.

Instagram, yakın arkadaşlarının orijinal hikayelerine başkalarının fotoğraflarını ve gönderilerini yeniden paylaşan insanları görmekten daha çok ilgilendiğini söyleyen kullanıcılardan defalarca duyduğunu söylüyor. Sözcü, bu yüzden orijinal hikayelere öncelik verdiğini söyledi. Sözcü, “Ancak, sadece şimdi değil, geçmişte de, kaç kişinin gönderileri yeniden paylaştığında bir artış oldu ve bu gönderilerin erişiminde beklenenden daha büyük bir etki gördük” dedi. “Yayın gönderilerini yeniden paylaşan hikayeler, insanların beklediği erişimi sağlamıyor ve bu iyi bir deneyim değil.” şeklinde de açıklamasını sürdürdü.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Her Bütçeye Uygun En İyi Akıllı Saat Modelleri

Akıllı saatler, genel olarak bildirimleri cebimizdeki telefonu çıkartmadan hemen kolumuzdan bakabilmemiz için kullanılıyor. Tabii birçok marka saatlerine veya bilekliklerine bunun yanında başka özellikler de...

Elon Musk’ın Sahip Olduğu Tüm Şirketler

Elon Musk içinde bulunduğumuz dönemin ayrılamaz bir parçası ve muhtemelen gelecek kuşaklar için ders kitaplarında görünecek bir yüz. 21. yüzyılın en büyük iş adamı...

Apex Legends Mobile iOS ve Android Platformları Üzerinde Yayınlandı!

Uzun ve dolambaçlı bir yol oldu ama sonunda "Apex Legends" mobil versiyonuyla karşınızda ve hemen şimdi indirilebilir durumda! Hem iOS hem de Android kullanıcıları...