Google İlginç Bir İddia Ortaya Attı: İsteyerek Kullanıyorsunuz

Google’ın ana şirketi Alphabet için çalışan bir avukata göre, “Google”, Bing’de “açık ara” en çok aranan terim. Bloomberg’e göre Google, AB’den aldığı 5 milyar dolarlık antitröst cezasını bozmaya çalışırken, istatistiği insanların Google’ı zorla değil, isteyerek kullandıklarının kanıtı olarak kullanarak argümanı yaptı.

Google, Google’ın Android üreticisi olarak konumunu kötüye kullandığını söyleyen Avrupa Komisyonu’ndan sıyrılmaya çalışıyor. Düzenleyici, Google’ın Android’e sahip olmak istiyorlarsa telefon üreticilerini Chrome ve Google aramalarını önceden yüklemeye zorlamayı bırakması gerektiğini söylüyor. Google’ın iddiası ise çoğu insan yine de arama motorunu kullanırdı şeklinde oldu.

Google bir “tercih” olduğunu iddia ediyor

SEO şirketi Ahrefs tarafından derlenen istatistiklere göre, “google” gerçekten de dünya çapında Bing’de en çok aranan terimdir. Onu “youtube”, “facebook”, “gmail” ve “amazon” takip ediyor, ancak yaklaşık 5 milyon aramayla ikinciyi geride bırakıyor. Yalnızca ABD için verilere bakıldığında, Facebook bir numara, Google’ın ise üç numara olduğu görülüyor. İlk bakışta, insanlar Google’a ulaşmak için Microsoft’un arama motorunu kullanıyor gibi görünüyor.

Ahrefs istatistiklerine göre, “bing ana sayfa”, Bing’in ABD’de en çok aranan beşinci terimidir ve “bing”in kendisi de yedi numaradır. Arama motorunun kendi adı, dünya çapında en çok aranan onuncu terimidir.

Bunun bir kısmı varsayılanlar yüzünden olabilir. Microsoft Edge (ve ondan önceki Internet Explorer) için Bing varsayılan arama motorudur – bu çubuğa URL olmayan bir şey yazarsanız, sizi Bing sonuç sayfasına götürür. Bilgisayarlarla özellikle iyi olmayan birinin bir web sitesini ziyaret etmeye çalıştığını gördüyseniz, bunun nereye gittiğini biliyor olabilirsiniz. Pek çok insan için “Google” yazıp çıkan ilk bağlantıya tıklamak Google’a nasıl ulaşacaklarının yoludur ve bu, Facebook, YouTube ve ziyaret etmeye çalıştıkları diğer tüm web siteleri için aynıdır. Ekstra bir tıklama ile aradığınız şeye genellikle ulaşabilecekken, neden sonuna bir “.com” eklemekle uğraşasınız ki?

Bu iddialar Google’ın haklı çıkmasında yardımcı olabilir. Günün sonunda Google’ın, en çok kullanılan arama motoru olarak anılmaya devam ettiğini herkes biliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Cybertruck Aracına İlham Kaynağı Olan James Bond Arabası

Amerika merkezli elektrikli otomotiv devi Tesla'nın CEO'su Elon Musk, herkesin tasarımından etkilendiği aracı olan Cybertruck'ı 2023 yılında piyasaya sürülmeyi planladığını açıklamıştı. Cybertruck'ın tasarımındaki ilham...

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...