Google, ABD Askeri Gücü ile Çalışacak mı?

The New York Times’a göre, önceki Savunma Bakanlığı çalışmalarının bir kısmı çalışanlardan büyük tepkilere yol açsa da, Google’ın Pentagon ile bir sözleşme kazanmak için “agresif” bir şekilde çalıştığı bildiriliyor. Rapora göre, Google’ın Bulut bölümü, Google’ın Savunma Bakanlığı’nın “hem geleneksel hem de geleneksel olmayan savaş alanlarında hakimiyet elde etme” girişimi olarak tanımladığı Joint Warfighting Cloud Capability programına katkıda bulunması için bir teklif üzerinde çalışmak üzere mühendisleri yeniden atadı.

Google’ın incelediği sözleşmenin, birden fazla şirkete teklif göndermesi ve üzerinde çalışması için açık olduğu bildiriliyor ve Savunma Bakanlığı, bunun milyarlarca dolarlık bir proje olabileceğini tahmin ediyor. DoD, bulut sağlayıcılarının ne yapması gerektiğini açıklayan bir belgede, bir sözleşmeyi kazanmayı ümit eden herkesin çeşitli sınıflandırma seviyeleriyle (Gizli ve Çok Gizli bilgiler dahil) “önemli savaş verilerine erişimi” sağlamak zorunda kalacağını söylüyor. Ek olarak, program, başvuru sahiplerinin “taktik düzeyde veriye dayalı ve zamanında karar vermeyi güvenli bir şekilde sağlayan gelişmiş veri analitiği hizmetleri sunabilmelerini” gerektirir.

Google, Pentagon için yazılım geliştirebilir

Google, çalışanların tepkisinden sonra belirlediği orduyla ilgili olarak AI’yı nasıl kullanabileceğine dair kuralları olduğunu söylüyor. 2018’de, Google’ın Pentagon’un Project Maven girişiminin bir parçası olarak askeri dronlar tarafından çekilen videoları analiz etmek için AI teknolojisi geliştirdiğine dair raporlar çıktı. Binlerce çalışan, CEO Sundar Pichai’ye, Google’ın savaşa dahil olmaması gerektiğini ve çalışmanın şirketin itibarını riske attığını ve belirtilen değerlerine aykırı olduğunu söyleyen bir mektup imzaladı. Sonunda şirket pes etti ve proje üzerinde çalışmayı bırakacağını söyledi.

Google, çalışanlarına Project Maven sözleşmesinin sona ermesine izin vereceğini söyledikten sonra, AI ile çalışan silahlar veya insan hakları veya mahremiyet savunucularının öfkesini çekebilecek AI gözetim projeleri üzerinde çalışmayacağına söz vererek AI etik ilkelerini açıkladı. Ancak şirket, “diğer birçok alanda” orduyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

O sırada Google, takip ettiği herhangi bir Pentagon çalışmasının bu ilkelere uyması gerektiğini söyledi. Bu noktada, Times’a göre, Savunma Bakanlığı’nın bu yönergelere göre ne istediğine izin verilip verilmeyeceği belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...