Google, ABD Askeri Gücü ile Çalışacak mı?

The New York Times’a göre, önceki Savunma Bakanlığı çalışmalarının bir kısmı çalışanlardan büyük tepkilere yol açsa da, Google’ın Pentagon ile bir sözleşme kazanmak için “agresif” bir şekilde çalıştığı bildiriliyor. Rapora göre, Google’ın Bulut bölümü, Google’ın Savunma Bakanlığı’nın “hem geleneksel hem de geleneksel olmayan savaş alanlarında hakimiyet elde etme” girişimi olarak tanımladığı Joint Warfighting Cloud Capability programına katkıda bulunması için bir teklif üzerinde çalışmak üzere mühendisleri yeniden atadı.

Google’ın incelediği sözleşmenin, birden fazla şirkete teklif göndermesi ve üzerinde çalışması için açık olduğu bildiriliyor ve Savunma Bakanlığı, bunun milyarlarca dolarlık bir proje olabileceğini tahmin ediyor. DoD, bulut sağlayıcılarının ne yapması gerektiğini açıklayan bir belgede, bir sözleşmeyi kazanmayı ümit eden herkesin çeşitli sınıflandırma seviyeleriyle (Gizli ve Çok Gizli bilgiler dahil) “önemli savaş verilerine erişimi” sağlamak zorunda kalacağını söylüyor. Ek olarak, program, başvuru sahiplerinin “taktik düzeyde veriye dayalı ve zamanında karar vermeyi güvenli bir şekilde sağlayan gelişmiş veri analitiği hizmetleri sunabilmelerini” gerektirir.

Google, Pentagon için yazılım geliştirebilir

Google, çalışanların tepkisinden sonra belirlediği orduyla ilgili olarak AI’yı nasıl kullanabileceğine dair kuralları olduğunu söylüyor. 2018’de, Google’ın Pentagon’un Project Maven girişiminin bir parçası olarak askeri dronlar tarafından çekilen videoları analiz etmek için AI teknolojisi geliştirdiğine dair raporlar çıktı. Binlerce çalışan, CEO Sundar Pichai’ye, Google’ın savaşa dahil olmaması gerektiğini ve çalışmanın şirketin itibarını riske attığını ve belirtilen değerlerine aykırı olduğunu söyleyen bir mektup imzaladı. Sonunda şirket pes etti ve proje üzerinde çalışmayı bırakacağını söyledi.

Google, çalışanlarına Project Maven sözleşmesinin sona ermesine izin vereceğini söyledikten sonra, AI ile çalışan silahlar veya insan hakları veya mahremiyet savunucularının öfkesini çekebilecek AI gözetim projeleri üzerinde çalışmayacağına söz vererek AI etik ilkelerini açıkladı. Ancak şirket, “diğer birçok alanda” orduyla çalışmaya devam edeceğini söyledi.

O sırada Google, takip ettiği herhangi bir Pentagon çalışmasının bu ilkelere uyması gerektiğini söyledi. Bu noktada, Times’a göre, Savunma Bakanlığı’nın bu yönergelere göre ne istediğine izin verilip verilmeyeceği belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Sanal Gerçekliği Yakında Geliyor!

Saygın Apple analisti Ming-Chi Kuo'ya göre, Apple'ın artırılmış ve sanal gerçeklik deneyimlerinin bir kombinasyonunu sunacağı bildirilen uzun süredir konuşulan karma gerçeklik kulaklığı, Ocak 2023'te...

Safari Arka Planı Nasıl Silinir? Safari’yi Temizlemek Neden Önemli?

Apple kullanıcısıysanız, internette Safari aracılığıyla gezinme olasılığınız yüksektir. Apple, Safari'nin Mac için en hızlı ve en kolay web tarayıcısı olduğunu ve çevrimiçi olmanın en...

Antarktika’da Drone Kullanmak Yasak! Peki Neden?

Drone teknolojisi geliştikçe ve drone fotoğrafçılığı hobisi çoğaldıkça, bu alanda çalışmalar ve çekimler görmeye alışmıştık. Fakat maalesef yakın zamanda Antarktika'dan bir drone görseli görmeyi...