Ford F-150 Lightning, Beklenenden Güçlü Çıktı!

Ford, 26 Nisan’da elektrikli Ford F-150 Lightning için ön sipariş edenlere göndermeye başladı, ancak yakında sahip olacaklar için şimdiden bir sürprizi var: F-150’nin tüm versiyonları, başlangıçta duyurulduğundan daha yüksek beygir gücüne sahip olacak ve standart seri modeli, şirketten yapılan bir basın açıklamasına göre daha da yüksek taşıma kapasitesine sahio.

Bu, ön siparişi olan herkes için iyi bir haber olsa da, almayanlar ve alamayanlar için FOMO’yu artırabilir – Ford, Aralık ayında kamyon için ön sipariş almayı durdurdu ve şu anda yılda 150.000 adet üretme hedefine nasıl ulaşılacağını bulmak durumunda.

Ford F-150 Lightning Ne Kadar Güçlendi?

Ford, Mayıs 2021’de elektrikli toplayıcısını duyurduğunda, şirket, standart pil paketi versiyonunun 426 beygir gücü ve genişletilmiş menzil versiyonunun 563 beygir gücü üreteceğini tahmin ediyordu. Şimdi onları gerçekten ürettiğine göre, bu rakamlar bir artış gösterdi: standart menzil 452 beygir gücü üretecek ve genişletilmiş 580 beygir gücü elde edecek. Bağlam olarak, Ford’un Super Duty kamyonlarına koyduğu V8 turboşarjlı dizeller yaklaşık 475 beygir gücüne ulaşıyor – ancak bu motorlar 775 pound’dan daha fazla olan 1.050 pound-feet tork üretiyor – bu da kalkış esnasında daha güçlü olmasını sağlıyor.

Garantisi Bulunmuyor!

Ayrıca, bu rakamların muhtemelen en iyi durum sayıları olduğunu belirtmekte fayda var. Ford’un basın bülteni, bunların “en yüksek akü gücünde elektrik motorunun/motorlarının en yüksek performansından” hesaplandığını not eder, bu nedenle kamyonunuz bir yolculuğa 250 mil daha az beygir gücü yapabilir, şarj cihazından yeni çıkacağından dolayı bu belirsiz bir veri. Ford ayrıca “beygir gücü, tork, yük, çekme ve hedeflenen EPA tarafından tahmin edilen menzilin bağımsız nitelikler olduğunu ve aynı anda elde edilemeyebileceğini” söylüyor ve bu da yine mantıklı bir iddia.

Bu uyarılara rağmen, F-150 Lightning’in Ford’un başlangıçta tahmin ettiğinden bile daha güçlü olması oldukça avantajlı bir durum. Sizler bu yeni araç hakkında ne düşünüyorsunuz? Bu tarz güçlü bir aracın aynı zamanda elektrikli olması sizce avantaj mı? Yorumlarınız bizler için değerli!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...