Elon Musk, Starship İçin Müjdeyi Verdi!

SpaceX‘in kurucusu Elon Musk Çarşamba günü yaptığı açıklamada, şirketinin fütüristik, mermi şeklindeki Starship roketini Ocak ayında yörüngeye fırlatmaya çalışacağını ancak bu ilk test uçuşu için başarıya bahse girmediğini söyledi.

Ulusal Bilimler Akademisi tarafından düzenlenen sanal bir toplantıda Musk, “Bu ilk lansmanla ilgili çok fazla risk var, bu yüzden başarılı olma olasılığının yüksek olduğunu söyleyemem, ancak çok ilerleme kaydedeceğiz” dedi.

Musk, ilk kez bir mega güçlendiricinin üzerinde fırlatılan Starship’in 2022’de başarılı bir şekilde yörüngeye ulaşacağından emin olduğunu söyledi. Önümüzdeki yıl bir düzine kadar yörünge test uçuşundan sonra, SpaceX daha sonra Starship’lerde yörüngeye yerleştirmek için değerli uyduları ve diğer yükleri fırlatmaya başlayacağını ifade etti.

Elon Musk, Starship roketini Mars görevinde kullanacak

NASA, 2025 gibi erken bir tarihte astronotları Ay yüzeyine ulaştırmak için Starship’i kullanmak üzere SpaceX ile sözleşme imzaladı. Musk, yeniden kullanılabilir gemileri sonunda insanları Mars‘a indirmek için kullanmayı planlıyor.

Parlak, paslanmaz çelik Starship ve Super Heavy olarak adlandırılan ilk aşamalı güçlendiricisi 120 metrelik yüksekliğiyle şimdiye kadarki en büyük roket olacak. Musk, kalkış itiş gücünün, yarım yüzyıl önce astronotları aya taşıyan NASA’nın Satürn V roketlerinin iki katından fazla olacağını belirtti.

Super Heavy henüz yükselmedi. Ancak Mayıs ayında tam ölçekli bir Starship modeli, Teksas’ın en güney ucuna yakın SpaceX kompleksine başarılı bir şekilde inmeden önce 10 kilometreden daha yüksek bir irtifaya uçtu.

Musk’a göre, ilk yörünge test uçuşu için Starship ve Super Heavy tamamlandı. Kasım ayının sonunda şirket, fırlatma rampasını ve kulesini Aralık ayında test ederek bitirmeyi umuyor. Musk, Federal Havacılık İdaresi’nin incelemesi ile yıl sonuna kadar yapılması gerektiğini ve en geç Ocak veya Şubat ayında bir lansmana yol açması gerektiğini kaydetti.

Musk’a göre bugüne kadar Starship’in geliştirme maliyetlerinin yaklaşık %90’ı SpaceX tarafından karşılanırken, NASA geri kalanını Ay’a iniş sözleşmesiyle karşıladı. Şimdiye kadar ne kadar harcandığını ise söylemedi.

Musk, yakın vadede birden fazla Starship inşa etmeyi planlıyor. Nihai hedefi olan yaşamı gerçekten çok gezegenli kılmak için bunlardan 1.000 tanesine ihtiyaç duymayı hayal ediyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Dijital Dolar (CBDC) ABD Hükümetinin Onayını Aldı mı?

FED tarafından yayınlanan yeni bir makaleye göre, ABD hükümeti tarafından desteklenen bir dijital dolar, daha hızlı para transferlerine yol açabilir ve mevcut bankacılık sisteminden...

Squid Game 2. Sezonu İçin Açıklama Geldi!

Perşembe günü dördüncü çeyrek kazanç çağrısı sırasında, Netflix'in eş CEO'su ve baş içerik sorumlusu Ted Sarandos, Kore mini dizisi Squid Game geri döndüğünü doğruladı....

Nayib Bukele, Türkiye’de!

El Salvador Devlet Başkanı Nayib Bukele, geçtiğimiz akşam Türkiye'ye selam yolladı. Paylaştığı tweet'te "Öncelikle, #Bitcoin diyarı El Salvador’dan tüm Türkiye’ye selamlar" ifadesini kullandı....