Dünya’nın Sonu Nasıl Gelecek? Neil DeGrasse Tyson Açıkladı!

Mart 2021’de Tyson, son kitabı “Kozmik Sorgular: StarTalk’ın Kim Olduğumuz, Buraya Nasıl Geldik ve Nereye Gidiyoruz” adlı kitabının tanıtımını yapmak için “Stephen Colbert ile Geç Gösteri”de yer aldı. Kitap, evren ve içindeki yerimiz hakkında gerçekten büyük sorulara odaklanıyor. Tyson, Colbert ile konuşmasına her şeyin nasıl biteceğini tartışarak başlar – “her şey” evrendir. Colbert araya girer ve ondan Dünyanın nasıl sonunun geleceğini tek bir kolay cümleyle açıklamasını ister ve Tyson da buna mecbur kalır. Dünya’nın sonu nasıl gelecek?

Dünya’nın Sonu Nasıl Gelecek?

Ünlü astrofizikçiye göre, güneş sonunda genişleyecek ve Dünya o kadar ısınacak ki, okyanuslar kaynayıp buharlaşarak uzaya dönüşecek. Gezegen, güneşin yüzeyine çekilen ve buharlaşan yanan bir kabuğa dönüşecek. Ama görünüşe göre bu Tyson için sıkıcı, çünkü bilim adamlarının Dünya’nın nasıl bittiğini zaten bildiğini söylüyor. Evrenin nasıl sona erdiği gibi daha büyük sorular, onu geceleri ayakta tutan asıl şey olarak karşımıza çıkıyor.

Tyson, “Big Rip” teorisinin, evrenin “Big Bang”den sonra genişlemeye devam ettiğini ve içindeki tüm enerji ve maddenin sabit kaldığını söyleyen kozmik genişlemeye dayandığını açıklıyor. Evren genişledikçe, tüm bu enerji ve maddenin yoğunluğu daha ince hale gelmelidir.

Tyson, bilim adamlarının bunun neden olduğunu gerçekten bilmediklerini, ancak karanlık enerjinin buna neden olduğunu bildiklerini ve bunun ölçülebilir olduğunu söylüyor. Genişleme hızı, sonunda, cisimleri bir arada tutan yerçekimi kuvvetlerini geride bırakacak, hatta bedenlerimizi bir arada tutan moleküler bağların üstesinden gelecektir.

Neil DeGrasse Tyson Kimdir?

Neil deGrasse Tyson’ın bu tarz konularda bilgili olmasının nedeni ve bir şey hakkında bir teorisi varmış gibi görünmesi çok doğal. Çünkü o, Dünya’nın en tanınmış astrofizikçisi ve bu alanda ciddi çalışmalar yürütmeye devam ediyor. Sayısız televizyon programında yer aldı, uzay ve bilimle ilgili her şey hakkında kendi podcast’ine ev sahipliği yaptı ve Harvard’dan Fizik Lisans Derecesi ve doktora derecesine sahip.

Sizce bu son ne zaman meydana gelecek?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...