Dogecoin, kripto piyasasına nasıl zarar veriyor?

Başlangıçta tamamen bir mizah ürünü olarak piyasaya çıkan Dogecoin, sonradan oldukça değerlendi. Çıkışından beri 1500 kat değerlenen coin, Elon Musk’ın desteği ile oldukça zorlu dirençleri kırdı ve yükselişine devam etti. Dogecoin bunun yanında Amerika Birleşik Devletleri’nde en çok trade edilen coin unvanına sahip.

Fakat bu durumun genel piyasaya ciddi zararları söz konusu. Bu tür bir coinin “anarşist” bir edayla yükselmesi veya düşmesi diğer coinleri olumsuz etkiliyor.

Dogecoin nereye gidiyor?

Dogecoin’in piyasa değeri rekor bir seviyeye çıkarak 90 milyar dolara ulaştı ve üzerindeki “şaka” imajını bir miktar da olsa silmeyi başardı. DOGE, piyasa değeri açısından Snapchat ve Xiaomi gibi devasa isimleri geride bıraktı.

2021 yılına normal bir şekilde başlayan Dogecoin, daha sonraları popüler isimler tarafından ciddi oranda desteklendi ve yükseldi. Elon Musk, Mike Cuban ve Snoop Dogg gibi isimler tarafından aktif olarak teşvik edilen kripto para birimi DOGE, ciddi bir ilerleme kaydederek yüzde 17.893 oranında yükseldi. Yine de, büyük çoğunluğu politikacılardan ve eski dönem iş adamlarından oluşan bir kitle, bu coinin ciddiye alınmaması gerektiğini, ilerleyen dönemlerde çok fazla kişiyi üzeceğini iddia ediyor.

Elon Musk’ın Dogecoin twetlerinin ardından büyük bir ivme yakalayan Dogecoin son 24 saatte yüzde 50 civarında yükseldi. Bitcoin ve Ethereum ise sabit veya aşağı yönlü hareket ediyor.  Kripto para piyasalarında son 24 saatte yüzde 3,8 değer kaybeden Bitcoin, Türk Lirası cinsinden 453 bin birime alıcı buluyor . Son günlerde tarihi zirvesini sürekli yenileyen Ethereum ise yüzde 4 düşmüş olsa da 3300 dolardan satılıyor.

En büyük destekçisi Elon Musk olarak görülen DOGE, psikolojik direnç olarak görülen 0.50 seviyesini aştı. Ardından hızlı bir şekilde 0.66 seviyesine kadar yükselen Dogecoin’de ilk hedef 0.70 dolar olarak görülüyor. Orta vadede ise pek çok kişinin 1 dolar beklentisi bulunmakta. İlerleyen günlerde Elon Musk’ın konu ile ilgili bir canlı yayın yapması bekleniyor. Tahmini tarih ise 7 Mayıs olarak belirlendi.

UYARI: Weblejyon web sitesinde yer alan bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır ve bir satın alma teklifi veya başka bir işlem yapmaya davet teşkil etmez, ayrıca herhangi bir yatırım tavsiyesi içermez.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...