Dodge CEO’sundan muscle araba tutkunları için müjde geldi!

Amerikan muscle otomobil üreticisi Dodge, ilk tamamen elektrikli muscle araba modelini tanıtacağı 2024 yılından önce, V8 benzinli motor hayranları için son bir müjde verdi.

Elektrikli otomobillerin günden güne yaygınlaşmasıyla birlikte dünya çapındaki birçok otomobil üreticisi, içten yanmalı motorlu araçların yerini elektriklilerin almasını sağlayacak adımlar atmaya devam ediyor. Bu şirketlerden biri ise, Amerika Birleşik Devletleri’nin popüler performanslı otomobil üreticisi Dodge oldu.

Dodge, elektrikli otomobillere geçiş öncesi son bir sürpriz yapacak

Dodge, geçtiğimiz temmuz ayı başlarında performans otomobillerinin geleceğinin elektrikli olacağını söylemişti. Böylelikle, Dodge’un 2024’teki performanslı elektrikli otomobilinin lansmanı ile Challenger ve Charger‘ın devam eden üretim çalışması arasında bir miktar örtüşme olabilir.

Bir röportaja katılan Dodge CEO’su Tim Kuniskis, “Yeni elektrikli platform 2024 yılında geliyor. Aynı zamanda yeni araba modelimiz de 2024’te geliyor. Hali hazırda mevcut olan arabalar, 2024 yılından itibaren öleceğini söylemedik. Biraz örtüşme olabilir.” ifadelerini kullandı. Bu ifadeye bakıldığında şirketin, elektrikli otomobillere geçiş öncesi son bir V8 motorlu muscle araba üretme ihtimali bulunuyor.

Daha önce güncellenmiş bir Challenger ve Charger’ın 2023 yılında gelebileceğine dair söylentiler bulunuyordu. Ancak bu haber otomobil üreticisi tarafından Ekim 2019’da verilmişti. O zamandan beri otomotiv dünyasının rotası değişti. Birçok ülke, içten yanmalı araçların satışını başlangıçta beklenenden çok daha erken sınırlama veya yasaklama sözü verdi. Amerika Birleşik Devletleri’ne henüz bir yasak gelmedi ancak Biden yönetimi, eski Başkan Trump’ın görev süresi boyunca aldığı kararları, kısa bir aradan sonra emisyon kısıtlamalarını bir kez daha sıkılaştırıyor.

Challenger ve Charger üretilmeyecek mi?

Yeni elektrikli Dodge muscle arabasının ortaya çıkması ile mevcut LX platform tabanlı arabaların aşamalı olarak kullanımdan kaldırılması arasındaki süre, birkaç faktöre bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Satış rakamları iki araba için hala iyi durumda olursa, otomobil üreticisi diğer düzenleyici baskıları engelleyerek onları “klasik” modeller olarak üretmeye devam edebilir.

CEO Kuniskis, “Büyük bir değişiklik yaptığınızda, en azından başlangıçta sizi takip etmeyecek insanlar olacak. Ama bu insanların çoğu, ciddi olduğumuzu gördüklerinde eninde sonunda geri dönecek.” ifadelerini de kullandı.

Dodge’un performanslı otomobillerini üretirken nasıl bir yol izleyeceğini önümüzdeki süreçte hep birlikte göreceğiz. Aşağıda Dodge’un elektrikli otomobilinin ipucunu verdiği videoya ulaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...