Dijital Ayak İzi Nasıl Temizlenir: İşte Bazı Yöntemler

Çevrimiçi dünyada milyonlarca verinizin yer aldığı dijital ayak izi nasıl temizlenir? İşte işe yarayacak olan bazı yöntemler!

İnternet, birçok reklam öğesinin çalışmalarının görülmesi için ana vitrin haline geldi ve güçlü bir sosyal medya varlığı oluşturmak, geçmişte imkansız olan bir kitleye ulaşmanıza potansiyel olarak yardımcı olabilir. Ama her şey o kadar da iç açıcı değil. Çevrimiçi olarak ne kadar veri paylaştığınız konusunda endişelenmeniz için birçok neden vardır.

Dijital Ayak İzi Nasıl Temizlenir?

Giderek daha fazla insan kendilerini bilgisayar korsanlarına ve siber saldırılara açık bırakma konusunda endişelenirken, bazı insanlar sosyal medyada çevrimiçi olarak ne kadar zaman harcadıklarından bıkmış ve ondan kurtulmayı tercih ediyor. Bu yazımızda ise sizlere dijital ayak izinizi veya en azından çoğunu nasıl sileceğinizi göstereceğiz.

Eski E-Postalarınızı Bulun

Dijital ayak izinizi nasıl sileceğinize ilişkin aşağıdaki ipuçlarını takip edebilmek için yapmanız gereken ilk şey, eski e-posta hesaplarınıza erişiminiz olduğundan emin olmaktır. E-posta hesaplarımız (tüm eski e-postalarımızı silmediysek), geçmiş dijital eylemlerimizle ilgili büyük bilgi havuzlarıdır, çünkü kaydolduğumuz hemen hemen her çevrimiçi hesap bir onay e-postasının gönderilmesine neden olur. Birçoğumuz yıllar içinde e-posta hesaplarını değiştirdik, bu nedenle eski hesaplara hâlâ erişiminiz olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Bu, parola sıfırlama talebinde bulunmayı gerektirebilir.

Kullanmadığınız Çevrimiçi Hesapları Silin

Yıllar boyunca kaç hesaba abone oldunuz? Ve hala kaç tane kullanıyorsunuz? Çoğumuz, çevrimiçi bankacılıktan sosyal medya platformlarına, e-ticaret sitelerine, gazetelere, uygulamalara ve biraz veri karşılığında çevrimiçi olarak sunulan çeşitli ücretsiz ürünlere kadar her şey için yüzlerce çevrimiçi hesaba kaydoluyoruz.

Yıllarca süren e-postaları gözden geçirmeyi ve unutulmuş, kullanılmayan tüm hesapları kapatmak oldukça önem arz ediyor. Bu hesapları aramanın işlevsel bir yolu, e-posta klasörlerinize tıklayıp “kaydolun” veya “Hoş geldiniz” gibi ifadeler aramaktır.

Güvenliğinizin İhlal Edilip Edilmediğini Kontrol Edin

Son yıllarda, bazen büyük web sitelerindeki binlerce parolanın ve diğer ayrıntıların ele geçirildiği birkaç yüksek profilli toplu veri hack’leri yaşandı. Kendi verilerinizin bir noktada açığa çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için mevcut platformlar var. “haveibeenpwned.com” sitesini kullanarak bunu kontrol edebilirsiniz.

Google’ın Sizi İzlemesini Durdurun

Google, tüm yazılım ve hizmetlerinin kullanıcıları hakkında büyük miktarda veri toplar – ve buna izin vermek için Tamam’ı tıkladığımız için yasaldır. Dijital ayak izinizi silmek istiyorsanız, Google’ın dinlemesini durdurmanın zamanı geldi.

Bir VPN Kullanın

Çevrimiçi ortamda kendinizi gizlemek için bir VPN kullanmanız da oldukça önemli. Sanal özel ağ, bilgisayarınız ve internet arasında güvenli, şifreli bir bağlantı kurarak çevrimiçi ortamda gizli kalmanıza yardımcı olur. Bu kişisel bir tercih, ancak pek çok insan bir tane kullanmanın güvenlik açısından faydaları olduğunu düşünüyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...