Ana SayfaTeknolojiBoston Dynamics ve Hyundai Robotu Spot Göreve Başladı!

Boston Dynamics ve Hyundai Robotu Spot Göreve Başladı!

Robotik şirketi Boston Dynamics, geçtiğimiz aylarda Güney Koreli otomobil üreticisi Hyundai tarafından satın alınmıştı ve şirket hız kesmeden yeni robotu Spot için yeni bir görev verdi bile.

Boston Dynamics ve Hyundai robotu Spot, güvenlik oldu

Daha önce de robotik şirketi tarafından defalarca paylaşılan ve ilgi odağı olan Spot, Boston Dynamics’i satın alan Hyundai’nin fabrikasında “Fabrika Güvenlik Servis Robotu” olarak görev almaya başladı.

Spot’un yeni termal kamerası ve 3D lidar‘ı yüksek sıcaklıktaki makinelerin yakınındaki personeli belirleyebiliyor. Bu durumda, robotik köpek arkadaşımız bir yangın tehlikesini bir insandan önce saptayabilme kapasitesine sahip. Robot, insan operatörler tarafından da uzaktan kontrol edilebilir ve tehlikeler için potansiyel alarmlar gönderebilir ve bir durumu tesis yönetimine bildirebilir.

Hyundai ayrıca daha güvenli bir ortam yaratmak için robotun gece devriyelerine eşlik etmesini planlıyor. Spot’a eklenen ve kapıların açık mı yoksa kapalı mı olduğunu anlamasına yardımcı olan en son yapay zeka da dahil olmak üzere yeni gadget’larla otomobil üreticisi, robotun güvenlikte büyük bir rol oynayabileceğine inanıyor. Spot davetsiz misafirleri ya da bunun gibi bir şeyi kovalamaya hazır gibi görünmüyor, ancak yine de bu oldukça hoş bir şey.

Spot’un tüm yeni görevleri bir pilot programın parçası olduğundan Hyundai, diğer tesislerde ilave Spot tabanlı, robotik güvenlik köpekleri yerleştirmenin bir değeri olup olmadığını görebilir. Robotlar, Hyundai’nin küresel operasyonlarındaki diğer endüstriyel sitelere de gidebilirler, ancak önce dost robot köpeğin göreve hazır olduğunu göstermesi gerekiyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Apple Müslümanlar İle Arasını Açıyor mu?

Apple, Kuran okumak ve dinlemek için popüler bir uygulama olan Kuran Majeed'i Çin'deki App Store'dan kaldırdı. Şirketin, hükümet yetkililerinin talebi üzerine uygulamayı kaldırdığı bildirildi,...

Steam, Blockchain Temelli Her Şeyi Yasaklıyor!

Valve'ın "Steam'de Yayınlamamanız Gerekenler" listesine eklenen bir kurala göre, blok zinciri teknolojisi kullanan veya kullanıcıların NFT veya kripto para alışverişi yapmasına izin veren oyunlara...

Google Arama Sonuçları Eskisi Gibi Olmayacak

Google, insanların arama sonuçları üzerinden gezinme biçiminde temel bir değişikliği denediğini duyurdu. Bir blog gönderisinde şirket, sosyal medya tarzı sürekli kaydırma lehine iOS ve Android'de...