BMW i4 M50 ile tanışın: İlk elektrikli M serisi otomobili

Alman otomobil devi BMW, elektrikli araçlar konusunda ciddi adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamdaki en son otomobil yeni BMW i4 M50 oldu. Markanın daha performanslı ve sportif araçlarının üretildiği M departmanının rozetini ilk kez elektrikli otomobile yansıtacak olmasıyla ayrı bir önemi olan BMW i4 M50, marka tarihine geçecek. Araçla ilgili tüm detayları yazımızda sizin için derledik.

BMW’nin ilk olarak i3 modeli ile başlattığı elektrikli otomobil macerası, son hız devam etmese de ara ara kullanıcıları yeni ilklere şahit etmeye devam ediyor. Son olarak şirket tarafından duyurulan yeni BMW i4 M50, göz alıcı tasarımının yanı sıra teknik özellikleri ile de dikkatleri üzerine çekiyor.

BMW M serisinin ilk elektrikli otomobili i4 M50

BMW M serisinin ilk elektrikli otomobili i4 M50, ilk kez görenlerin tekrardan dönüp baktıran bir tasarımıyla ön plana çıkıyor. Aracın ön kısmına göz attığımızda “böbrek” şeklinde nitelendirilen ve elektrikli araç olduğunu belli eden kapalı ızgaralar yer alıyor. Gece sürüşlerinde oldukça etkili olan LED farlar da araca agresif bir görünüm katıyor. Markanın benzinli modeli 4 serisiyle benzer çizgilere sahip olan araç, teknik özelliklerinin yanı sıra tasarımıyla bile birçok kişinin ilgisini çekebilecek durumda. Peki aracın teknik özellikleri neler?

BMW i4 M50 teknik özellikleri

BMW i4 M50’nin teknik detaylarına göz attığımızda bizi iki elektrik motorlu bir altyapı karşılıyor. Biri önde diğeri arkada yer alan bu motorların ortak çalışmasıyla birlikte ortaya 544 PS’lik gücün ortaya çıktığını görüyoruz. Otomobilin 0’dan 100 kilometre hıza çıkması ise 3,9 saniye sürüyor. Bu süre, aracın standart versiyonunda 5,7 saniye olduğunu göz önüne aldığımızda M serisi etkisini rahatlıkla görebiliyoruz. Otomobilin maksimum hız değeri de standart pakete göre önemli ölçüde yukarıda duruyor. i4 modelinde 189 km/s maksimum hız olarak belirlenirken, i4 M50 ise 225 km/s değerlerine sahip.

Otomobilin menzili ne kadar?

Otomobilde yer alan bataryalar yüzde 100 dolu halde 395 kilometre menzil kat edebiliyor. Şirket tarafından açıklanan verilerde 200 kW’lık bir kaynak üzerinden aracın şarj seviyesini 31 dakikada yüzde 10’dan yüzde 80 seviyesine getirmek mümkün olacak.

BMW i4 M50’de diğer tüm M serisi otomobillerinde yer alan altyapı elemanları da kullanılacak. Adaptif M süspansiyon sistemi, M fren sistemi ve yine seriye özel olarak gelen jant seti araçta yer alacak.

Yurt dışında 65 bin dolar seviyesinde başlangıç fiyatıyla satışa sunulacak olan i4 M50’yi bu yıl içerisinde Avrupa’da da satışa çıkmasını bekliyoruz. Aracın Türkiye’de satışa sunulup sunulmayacağı hakkında ise şu an için bir bilgi bulunmuyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Yeni BMW i4 M50

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...

Gigafactory Nedir? Tesla’nın Devasa Fabrikaları

Gigafactory, dünyanın en büyük lityum iyon pil fabrikasıdır. Tesla Motors tarafından kurulan bu fabrika, sadece elektrikli araçlar için değil, aynı zamanda evler için enerji...