Apple rüşvet davası sonuçlandı!

Reuters, Apple çalışanları için gizli silah ruhsatı almak için iPad’leri rüşvet olarak sunmakla suçlanan Apple’ın Güvenlik Baş Sorumlusu Thomas Moyer aleyhindeki rüşvet suçlamalarını bir Kaliforniya mahkemesi reddetti. Yargıç Eric S. Geffon, yozlaşmış niyet iddialarını “büyük jüriye sunulan kanıtlarla desteklenmeyen” “saf spekülasyon” olarak reddetti.

Apple’ın Güvenlik Başkanı Thomas Moyer’ın ve County Şerifi Rick Sung ayrıca Şerif Yüzbaşı James Jenson, gizli silah ruhsatları için rüşvet talep etmekle suçlandığını duyuruldu. Fakat geçtiğimiz günlerde bu suçlamalardan bazıları çürütüldü. Durumla ilgili pek çok spekülasyon yapılarak Apple’ın baştan sona yozlaştığı bile iddia edildi.

Apple

Apple, iPad ile rüşvet mi verdi?

Moyer, geçen Kasım ayında, 2019’daki bir toplantının ardından şerifin ofisindeki iki memura 200 iPad bağışlamayı teklif ederek Santa Clara İlçesi yetkililerine rüşvet vermeye çalışmakla suçlandı. Moyer gerçekten bu teklifi yapmıştı, ancak kanıtlar, izinlerin zaten onaylandığına inandığını gösteriyor. Bu durum gün yüzüne çıkınca Yargıç Geffon yazdı. Bu, Moyer’in Apple’ın bağışlarla ilgili kurallarına uyması ve iPad’leri memurlar yerine Şerif Ofisine bağışlaması gerçeğiyle birleştiğinde, Moyer’in yolsuzluk niyetiyle hareket etmesine karşı başka bir kanıt olarak görüldü. San Francisco Chronicle, olayla ilgili medya raporlarının ardından Apple’ın bilgisayarları Şerif Ofisine bağışlama planlarını durdurduğunu bildirdi. Reuters tarafından bildirilen bir açıklamada Moyer, kararından dolayı mahkemeye teşekkür etti. “Ayrıca Apple’a, arkadaşlarıma ve aileme sarsılmaz destekleri için teşekkür etmek istiyorum” dedi. Geçen Kasım ayında Apple, Ars Technica’ya bir iç soruşturmanın yanlış bir şey bulmadığını söyledi. Moyer’in yaklaşık 15 yıldır Apple’da olduğu ve Kasım 2018’den bu yana küresel güvenlik başkanı olarak görev yaptığı bildiriliyor. Rüşvet suçlamalarının reddedilmesine rağmen, Santa Clara Bölge Savcısı Jeff Rosen, savcıların Moyer’in “rüşvetten… ” Rosen, “büyük jürinin kararının arkasında durduklarını ve seçeneklerimizi değerlendirdiklerini” söyledi.

Apple’ın konuyla ilgili direkt bir yorumu bulunmuyor, sadece konuyla ilgili kişilerin olaya dahil olduğu mahkemede Küresek Güvenlik Müdürü olan Moyer’in aklanıp aklanmadığı net şekilde anlaşıldı. Apple da kendi yürüttüğü iç soruşturmada herhangi bir sorunla karlışmadı.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...