Bitcoin rekor tazeledi!

Gelişen Dünya’nın belki de en büyük icadı sayılabilecek olan “kripto para” piyasasında bir büyük adım daha tamamlandı. Kripto paraların en büyüğü ve ilki olan “Bitcoin” yeni bir ATH “All Time High” yaptı.

Son ATH seviyesi 61.600 dolar olan Bitcoin, 63.600 dolar ile rekorunu güncelledi. Boğa piyasasının sonlanması beklenirken, bu yükseliş pek çok yatırımcıyı şaşırtsa da beklenmedik değildi. Kurumsal şirketlerin ciddi alımlar yapmasıyla beraber Bitcoin’in bu seviyelere gelmesi olağan görülüyordu.

Bitcoin Piyasa Değeri

Bitcoin, tarihi rekor seviyesini artan kurumsal alımların da etkisiyle 62 bin 930 dolara kadar çıktı. En popüler kripto para birimi olan Bitcoin, saat 13.43 itibarıyla, dünkü kapanış fiyatına göre yüzde 1.49 oranında yükselişle 62 bin 884 dolar seviyesinde hareket ediyor. Kripto para piyasalarının en büyük hacimli ikinci sıradaki Ethereum ise, hafta ortasında ilk kez aştığı 2000 dolar sınırın üzerinde işlem görüyor.

Artan kurumsal alımların da etkisiyle, 7 Ocak’ta tarihte ilk kez 1.0 trilyon dolar sınırını aşan toplam piyasa hacmi de, 1.5 trilyon dolar sınırını da ilk kez 15 Şubat’ta aştı. MasterCard ve Visa’nın toplam piyasa değeri, Bitcoin’in aşağısında kalıyor.

Toplam 8 bin 521 kripto para biriminin işlem gördüğü 34 bin 199 piyasadaki toplam piyasa hacminin yüzde 60.5’ini Bitcoin oluşturuyordu. Bu da Bitcoin’in halen dominans açısından önemli bir güce sahip olduğunu gösteriyor. Tüm piyasalarda 24 saatlik işlem hacmi ise, 194 milyar dolardan, 52.34 milyar doları Bitcoin olmak üzere, 142 milyar dolara geriledi. Fakat bu alımların azaldığının göstergesi değil. Tam aksine yatırımcıların, yatırımlarına sahip çıktıklarının bir göstergesi.

XRP ve Ethereum da iddialı

Bugün Bitcoin ile paralel bir seyir izleyen dünyanın en değerli altcoin’i Ethereum da tüm zamanlar rekoru kırdı. Güne 2.136 dolardan açılış yapan ETH 2.221 dolarla rekor seviyeye ulaştı. ETH bu haberin yazıldığı sırada 2.216 dolardan işlem görüyor. İlerleyen günlerde ilk hedefi 2500 ondan sonra ise 3000 dolar olarak tahmin ediliyor.

Piyasa hacmine göre ilk 10’daki kripto para birimleri arasında günün en dikkat çeken performansı ise XRP’de gerçekleşti. Ripple’ın tokeni, son 24 saatte %22 artarak 1,65 doları yakaladı. Şu anda 1,64 dolara geri çekilse de XRP’nin 2018’den beri en yüksek fiyatına ulaştığını belirtmekte fayda var.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...