Apple Watch 8 mi Apple Watch SE mi? Hangisi Daha İyi?

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE 2’nin pek çok ortak noktası var, ancak sizi birini diğerine tercih etmeye ikna edebilecek birkaç önemli farklılık var. Her iki model de şirketin 7 Eylül 2022’deki Far Out etkinliğinde duyurulmuştu ve piyasaya çıkış tarihi 16 Eylül’dü. Söylendiği gibi, normal modeldeki tipik güncellemelerin yanı sıra açık havada yaşayan tüketiciler için özellikleri bir araya getiren yeni bir dayanıklı Ultra modeli var. Apple Watch modeli ve daha uygun fiyatlı SE çeşidi ise onun bir tık altında diyebiliriz. Peki Apple Watch 8 mi Apple Watch SE mi? Hangisi Daha İyi? Gelin bakalım.

Apple Watch 8 vs Apple Watch SE

Apple Watch Series 8 ve Apple Watch SE 2, doğru boyutlarda oldukları sürece önceki nesil ve mevcut saat kayışlarıyla aynı şarj standlarıyla uyumludur. Bununla birlikte, sağlıkla ilgili bazı temel özelliklerin olmaması da dahil olmak üzere iki model arasında bazı büyük farklılıklar var. Selefleriyle karşılaştırıldığında, hem Series 8 hem de SE 2, nispeten küçük yükseltmelerdir. Geçen yılki Apple Watch Series 7’ye veya birinci nesil SE’ye sahipseniz, yeni özelliklerden bazılarına direnmek zor olsa da, yükseltme yapmak için muhtemelen çok az neden bulacaksınız.

Birinci nesil modele benzer şekilde, Apple Watch SE 2, Apple Watch Series 5 ve sonraki modellerinde bulunan her zaman açık ekranı hala eksik. Her zaman açık ekran, bileğinizi kaldırmanıza veya ekrana dokunmanıza gerek kalmadan Apple Watch’un ekranını görüntülemenize olanak tanır; bu, etkinleştirdiğiniz zamanı ve komplikasyonları gizlice görüntüleyebilmeniz anlamına gelir. Bu özellik ayrıca, müzik çalarken veya bir antrenmanın ortasındayken, mevcut şarkıyı veya antrenman istatistiklerinizi kontrol etmek için bileğinizi bükmeniz gerekmediği anlamına gelir.

SE 2 Daha Uygun Ama Sağlık Uygulamalarından Yoksun

Daha ucuz giyilebilir olanı seçerseniz, ne yazık ki bir avuç sağlık özelliğini de kaçıracaksınız. Apple Watch SE 2’de EKG sensörü, kan oksijen monitörü ve Series 8’de bulunan yeni sıcaklık sensörü yok. Herkesin sağlık durumu farklı olduğu için bu özelliklerden herhangi birinin sizin için buna değip değmeyeceğini söylemek bizim için zor, ancak Apple’ın sağlık ve fitness yetenekleri nedeniyle giyilebilirliği ile ilgileniyorsanız, muhtemelen onun yerine Series 8 modelini seçmelisiniz.

Boyut Özellikleri

8, 41 mm ve 45 mm’de biraz daha büyük bir ekrana sahipken SE 2, orijinal SE ve Apple Watch Series 4, 5 ve 6’da bulunan aynı 40 mm ve 44 mm ekran boyutlarını koruyor. Hem Apple Watch Series 8 hem de SE 2, pakette (SiP) S8 sistemini paylaşır, ancak dikkat edilmesi gereken bazı donanım farklılıkları vardır: SE 2 modelinde IP6X toza dayanıklılık derecesi yoktur, hızlı şarj desteği yoktur ve arka kasa için naylon kompozit malzeme kullanır. Ayrıca SE 2, Series 8 modelinden daha az renk seçeneğiyle sunuluyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...