Apple, Cihazlarında USB-C Portuna Ne Zaman Geçiyor?

Günümüzde çoğu cihaz USB-C portuna sahip. Apple’ın da uzun zamandır cihazlarında USB-C portunu kullanmaya başlayacağı söyleniyordu. Söylentilere göre Apple USB-C portuna artık geçiş yapıyor. Peki bu geçiş ne zaman gerçekleşecek?

Apple USB-C Portuna Geçiş Yapacak mı?

Apple iPhone 5’i piyasaya sürdüğünden beri tüm iPhone’larda fiili kablolu bağlantı standardı olarak Lightning konektörünü kullanıyor. Ve 10 yılı aşkın bir süredir bu böyle sürüyor. Ancak Şirket analisti Ming-Chi Kuo, Apple’ın gelecek yıl iPhone’larındaki tescilli Lightning bağlantı noktasını neredeyse tüm dünya tarafından kullanılan USB-C ile değiştirmeye hazırlandığını iddia ediyor.


Ünlü analist Ming-Chi Kuo atmış olduğu tweet’inde, Apple’ın nihayet daha yaygın USB-C’ye geçip tescilli Lightning bağlantı noktası standardını terk etme olasılığının olabileceğini belirtti. Kuo’ya göre değişiklik, Apple’ın bu yıl tanıtmayı planladığı iPhone 14 modellerini etkilemeyecek. Bunun yerine, USB-C’ye geçiş, 2023’ün ikinci yarısında iPhone 15 serisini piyasaya sürüldüğünde gerçekleşecek.

Yine de, Apple her zaman cihazlarında USB-C’yi kullanmaya soğuk bakıyordu. Şirketin, cihazlarını USB-C ile değiştirmek yerine, kablosuz şarj ve veri aktarımına güvenerek iPhone’larını portsuz hale getirmeyi tercih ettiği de öne sürüldü.

Apple direnmeye devam ederken, AB, Apple’a USB-C özellikli iPhone’ları AB içinde kullanmaya zorlayacak yeni yasaları sunmayı hedefliyor. Tasarı kabul edilirse, Apple iki tip model üretmek zorunda kalacak. Yani Apple dünyanın geri kalanında standart Lightning kablolu modelleri satmaya devam ederken, yalnızca AB için ayrı USB-C donanımlı modeller üretmesi gerekecek. Dolayısıyla da bu Apple’ın işini bir hayli zorlaştırır ve bu Apple için artan maliyetlerin yanı sıra, Apple’ın zaten uzun olan tedarik zincirine karmaşıklıklar da ekleyecektir. Tüm bunlar dikkate alındığın da, Apple’ın AB’nin talebini dikkate alması daha mantıklı.

Apple, iPhone’da USB-C’ye geçmemekte ısrar etmeye devam etse de, ürünlerinin çoğu zaten standart portu desteklemekte. Örnek verecek olursak, Apple’ın piyasadaki iPad ürünlerinin çoğu zaten USB-C bağlantı noktalarına sahiptir. Ayrıca USB-C’ye geçmek, Apple ürünleri dışındaki cihazları da kullanan iPhone kullanıcıları için daha az karmaşıklık ve daha hızlı bir iş akışı anlamına geliyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

F1 Manager 2022: Şu Ana Kadar Bildiğimiz Her Şey

Eğer son birkaç yılını takımın pitstop taktikleri hakkında atıp tutarak geçirmiş bir Ferarri hayranıysanız ya da içinizde bir yerlerde Aston Martin'i zafere taşıyacak adamın...

ABD Neden TikTok’un Kaldırılmasını İstiyor? FCC Komisyonu Açıkladı!

ABD FCC komisyon üyesi Brendan Carr, Google ve Apple'ı TikTok'u ilgili uygulama havuzlarından, App Store'dan ve Play Store'dan çıkarmaya çağırdı. Carr, Çinli ByteDance'in sahip...

Valve’nin Steam Deck Alıcılarına Bazı Güzel Haberleri Var!

Steam Deck taşınabilir oyun konsoluna yönelik yüksek talep ve devam eden tedarik sorunları, birçok tüketicinin cihazı satın alma fırsatını beklemesine neden oldu. Valve Mart...