Amazon ABD Kongresi Tarafından “Tehdit” Ediliyor

Meclis milletvekilleri, popüler üçüncü taraf ürünlerini kopyalamak ve son raporlar ışığında pazar yeri arama sonuçlarını manipüle etmek için satıcı verilerini kullanıp kullanmadığına ilişkin kaydı düzeltmesi için Amazon ‘a son bir şans veriyor.

Pazartesi günü Amazon CEO’su Andy Jassy’ye gönderilen mektupta milletvekilleri, şirketi üçüncü taraf satıcı verilerinin kullanımına ilişkin son raporlarla doğrudan çelişen kongre ifadesini doğrulamak için “aklayıcı kanıtlar” sunmaya çağırdı. Özellikle, milletvekilleri, 2020’deki bir duruşmada yaptığı açıklamalar için Amazon’un kurucusu Jeff Bezos’u çağırdı ve e-ticaret devinin “özel markalı ürünleri piyasaya sürmeye karar verirken tek bir satıcıyla ilgiliyse anonimleştirilmiş verilerin kullanılmasını yasakladığını” iddia etti.

Bu iddia, Amazon’un popüler ürünleri kopyalamak ve kendi marka ürünlerini tercih eden arama sonuçlarını manipüle etmek için bağımsız satıcılardan gelen verileri kullandığını tespit eden Reuters ve The Markup’ın yakın tarihli bir dizi raporuyla çelişiyordu.

Amazon

Amazon bilgileri kullanmak ile suçlanıyor

İki partili bir Meclis Yargı Komitesi milletvekilleri grubu, “En iyi ihtimalle, bu raporlama Amazon temsilcilerinin Komiteyi yanlış yönlendirdiğini doğruluyor” dedi. “En kötü ihtimalle, Kongre’ye yalan söylemiş olabileceklerini gösteriyor.”

Üçüncü taraf satıcılar, Amazon’u yıllardır bu davranışla suçladı ve şirketin iddia edilen ayrımcı davranışı, geçen yıl şirkete ve diğer milletvekillerine yönelik yıllarca süren House antitröst soruşturmasının bir parçasıydı.

Pazartesi günü bir açıklamada, bir Amazon sözcüsü şirketin “komiteyi yanlış yönlendirmediğini” söyledi. Sözcü, Amazon’un çalışanlarının özel markalı ürünler yapmak için satıcı verilerini kullanmasını yasaklayan iç politikasını yineledi; Bezos’un geçen yılki ifadesinde bahsettiği politikanın aynısı.

Sözcü, “Bu politikanın ihlal edilmiş olabileceğine dair iddiaları araştırıyoruz ve uygun önlemleri alıyoruz” dedi. “Ayrıca, arama deneyimimizi, ister Amazon ister satış ortaklarımızdan biri tarafından sunuluyor olsun, müşterilerin satın almak isteyecekleri ürünleri öne çıkaracak şekilde tasarlıyoruz.” Milletvekilleri, bu iddiaları destekleyen ek kanıtlar sağlamak için Amazon’a 1 Kasım’a kadar süre verdi. Şirketin bir nevi köşeye sıkıştığını belirtmek yanlış olmaz. İlerleyen günlerde durumla alakalı detayları paylaşmaya devam edeceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...