Apple Music mi Spotify mı: Hangisi daha iyi?

En iyi müzik akışı servislerinden Apple Music ve Spotify uygulamalarından hangisinin daha iyi olduğu konusunda tartışmalar hala sürüyor.

Fiyat, özellikler ve daha fazlasına dayalı olarak müzik akışındaki en büyük isimlerden ikisi arasında nasıl seçim yapabileceğinizi yazımızda sizler için derledik.

Spotify

Aradığınız şarkı ve sanatçıların büyük çoğunluğuna erişebileceğiniz Spotify, kullanışlı ara yüzü ile milyonlarca kişi tarafından tercih ediliyor. Spotify’ı akıllı hoparlörlerden oyun konsollarına ve telefonlara kadar farklı cihazlarda kullanabilirsiniz. Bazı ayrıcalıklar ve bir abonelik hizmeti de dahil olmak üzere podcast servisi ile de oldukça kullanışlı bir seçenek.

Apple Music

Apple Music, sahip olduğunuz şarkıları Apple Music akış kataloğu ile birleştirebilmeniz açısından Spotify’a göre önemli bir avantaja sahiptir. Siri kullanıcıları ayrıca oynatma için daha sağlam ses kontrolleri elde eder. Spotify gibi, Apple Music’in de dinleme alışkanlıklarınıza göre şarkılar sunan çalma listeleri vardır. Ayrıca belirli şarkılar üzerinde kayıpsız ses ve Dolby Atmos uzamsal ses desteği sunar.

Kullanım kolaylığı

Apple Music, mobil cihazlarda temiz beyaz bir görünüme sahipken Spotify, uygulamalarında siyah bir görünüme sahip. Apple Music’i de aynı şekilde kullanmak isterseniz iOS’ta karanlık modu etkinleştirmeniz durumunda Apple Music de değişecektir. Arayüzün altında bulunan ana sekmeler (radyo, arama, kitaplığınız vb.) ile her iki uygulamada da gezinmek oldukça kolaydır.

Her ikisi de, belirli şarkılar için mevcutsa, ekranda şarkı sözlerine bakmanıza izin verir. Ancak yalnızca Apple Music, adını bilmediğiniz şarkıları bulmak için şarkı sözleri yazarak arama yapmanızı sağlar.

Google Haritalar, iOS ve Android’deki navigasyon arayüzünde Spotify veya Apple Music oynatmayı dinlemenizi ve kontrol etmenizi sağlar. Waze, Spotify kullanıcıları için de benzer bir özellik sunuyor. Spotify ayrıca Android Auto uyumlu bir aracınız olmasa bile arabanız için Car Thing adlı akıllı bir oynatıcı sunar.

CarPlay desteğine ek olarak, Android için Apple Music, Android Auto ile çalışır, böylece bilgi-eğlence sistemi aracılığıyla oynatmayı kontrol edebilirsiniz.

Hangi uygulama daha iyi akış kalitesine sahip?

Spotify, Ogg Vorbis biçimini veya AAC’yi kullanır. Mobilde, 320Kbps‘ye kadar artışlarla hangi bit hızının yayınlanacağını seçebilirsiniz; bu, özellikle çok fazla mobil veri kullanmaktan endişe ediyorsanız kullanışlıdır. Spotify’ın web oynatıcısında dinlerseniz, reklamlı olan ücretsiz kullanıcılar için 128Kbps‘de AAC’de veya premium için 256Kbps‘de akış yapar.

Apple Music, 256Kbps AAC dosyalarını yayınlar ve artık belirli şarkılarda kayıpsız ve uzamsal sese sahiptir. Kullanıcıların iPhone’da Ayarlar bölümünde yer alan Müzik kısmından Ses Kalitesi’ne giderek kayıpsız sesi seçmeleri gerekir.

Spotify ise yakında 2021’de kayıpsız ses için bir HiFi aboneliği ekleyecek.

Apple Music’in EQ’sunu uygulamanın dışında Ayarlar uygulamasında bulabilecek olsanız da, ekolayzırı her ikisinde de tercihlerinize göre ayarlayabilirsiniz.

Katalog genişliği

Apple Music’te daha fazla parça var, Spotify’da podcast’ler var. Spotify, 70 milyondan fazla şarkıdan oluşan bir kataloğa sahip olduğunu ve Apple Music’in 75 milyonun üzerinde olduğunu söylüyor. Her ikisi de zaman zaman belirli albümlere erken erişim sunar ve Apple Music bazen belirli müzik videoları için ayrıcalıklar sunar.

Apple Music’te iCloud Müzik Kitaplığı’nı açarsanız, kişisel müzik kitaplığınıza tüm aygıtlarınızdan (bilgisayardan telefona) erişebilirsiniz. Bu özellik, kitaplığınızdaki şarkıları iTunes kataloğundakilerle “eşleştirir” veya şarkı mevcut değilse bunları karşıya yükler, böylece Apple Kimliğinizle giriş yaptığınız her yerde müziğinizi dinleyebilirsiniz. Kitaplık ise 100.000 şarkıya kadar sınırlıdır.

Podcast

Spotify, uygulama içinde podcast sunması sebebiyle diğer uygulamalardan ayrılıyor. Apple ise, podcast’leri özel bir Podcast uygulaması ile kullanıma sunuyor. Apple Music’in kendine özel podcast servisine sahip olmaması, Spotify’ın gerisinde kalmasına sebep olabiliyor.

Fiyat karşılaştırması

Apple Music servisine sahip olan kullanıcılar için üyelik ücretleri ise şu şekilde:

  • Öğrenci üyeliği: Aylık 6,99 TL
  • Bireysel üyelik: Aylık 13,99 TL
  • Aile üyeliği: Aylık 20,99

Spotify kullanıcıları için üyelik ücretleri ise şu şekilde:

  • Öğrenci üyeliği: Aylık 8,99 TL
  • Bireysel üyelik: Aylık 17,99 TL
  • Duo (2 hesap) üyeliği: Aylık 23,99 TL
  • Aile üyeliği: Aylık 29,99 TL

Hangisi daha iyi?

Ücretsiz bir hizmet istiyorsanız, Spotify açık ara kazanandır. Ancak ücretli abonelikler de göz önüne alındığında her iki seçenek de mantıklı olabilir.

Apple Music, diğer Apple cihazlarıyla iyi çalışır. Örneğin, HomePod’da sesle kontrol istiyorsanız, tek seçeneğiniz Apple Music. Spotify ise oyun konsolları, akıllı hoparlörler ve daha birçok farklı cihaz arasında kullanılabilme imkanına sahip.

Sonuç olarak kullanıcıların kendilerine uygun gördüğü uygulamayı kullanması mantıklı olacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...

Gigafactory Nedir? Tesla’nın Devasa Fabrikaları

Gigafactory, dünyanın en büyük lityum iyon pil fabrikasıdır. Tesla Motors tarafından kurulan bu fabrika, sadece elektrikli araçlar için değil, aynı zamanda evler için enerji...