Walmart, kargoculuk mesleğini bitirebilecek bir teknoloji geliştiriyor!

Ford ve Walmart, Argo AI tarafından geliştirilen sensörler ve yazılımlarla donatılmış otonom test araçlarını kullanarak üç ABD şehrinde bir robot teslimat hizmeti başlatmak için bir araya geliyor. Miami, Austin ve Washington DC’de yaşayan, Walmart’tan çevrimiçi ürün sipariş eden ve belirli bir coğrafi bölgede yaşayan müşteriler, ürünlerinin bir Ford / Argo aracıyla teslim edilmesini sağlayabilir.

Şirketler, bu yıl teslimat hizmeti için “entegrasyon testini” başlatmayı planlıyor ve zaman içinde coğrafi alanları genişletmeyi planlıyor. Yakın tarihli bir rapora göre, çevrimiçi market alışverişinin önümüzdeki on yılda beş kat artması ve Amerikalı tüketicilerin 2025 yılına kadar evde gıda ürünlerine 100 milyar doları aşkın harcama yapmasıyla, potansiyel olarak kazançlı bir pazar olarak görülüyor.

Walmart

Walmart ve Ford ortaklığında bir yapay zeka

Ford, birkaç yıldır robo teslimatı deniyor. 2018’de Walmart ve Postmates ile bir market teslimat pilotu duyurdu. Otomobil üreticisi ayrıca Domino’s’un otonom araçlarını kullanarak pizza teslim etmesine yardımcı oldu.

Hala aşılması gereken çok fazla engel var. Araçlar, hem direksiyon başında hem de uzak komuta merkezlerinden insan monitörlerine ihtiyaç duyacak, bu nedenle herhangi bir potansiyel iş gücü tasarrufu daha yıllarca sürecek. Müşteriler, teslimatlarını araçlardan almak zorunda kalacak, bu durum yaşlı ve engelli müşteriler ile apartmanlarda yaşayan ve siparişlerini kapılarına kadar getiren kuryelere alışkın kişiler için sorun teşkil edebilecektir.

Ford, bu zorlukları aşmaya çalışan tek şirket değil. General Motors tarafından desteklenen Cruise, Arizona’da Walmart ile kendi pilot projesine sahip. Aslında perakende devi, Nuro, Udelv ve Waymo dahil olmak üzere çok çeşitli AV operatörleri ile münhasır olmayan ortaklıklar kurarak işlerini riskten koruyor.

Teslimat, Ford‘un otonom araçları ticarileştirme planının yalnızca bir yönü. Otomobil üreticisi geçtiğimiz günlerde, yıl sonundan önce aynı üç şehirde robotaksi dağıtmak için Lyft ile ortaklık kurduğunu duyurdu.

Austin, Miami ve DC’ye ek olarak Ford ve Argo, Pittsburgh, Detroit ve California’da dördüncü nesil araçlarını test ediyor. Argo ayrıca 2025’ten itibaren beşinci nesil otonom teknolojisini kullanarak Almanya’da VW ile otonom bir mikro-transit ve teslimat hizmeti başlatmaya hazırlanıyor. AV şirketinin 12.4 milyar dolarlık bir ilk halka arzı düşündüğü söyleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...