iPhone İçin Özel Modem Yapılacak

Nikkei’de yayınlanan yeni bir rapora göre Apple, gelecekteki iPhone’lar için kendi 5G modemlerinin üretimi için Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ile ortaklık kurmayı planlıyor. Apple’ın, henüz herhangi bir ticari ürün için dağıtılmamış olan TSMC’nin 4nm işlem düğümünü kullanmayı planladığı söyleniyor; modem görünüşe göre 2023’te 4nm’de seri üretime geçmeden önce 5nm’de tasarlanıyor ve test ediliyor.

Apple’ın kendi tasarımı olan modemlere geçişinin 2023’te gerçekleşmesi bekleniyor ve TSMC doğal üretim ortağı. Sektördeki baskın oyuncu olan ve tüm iPhone 13 serisi için modem bileşenleri üreten Qualcomm, geçtiğimiz günlerde iki yıl içinde iPhone modem siparişlerinin yalnızca yüzde 20’sini karşılamayı beklediğini söyledi.

iPhone

iPhone Özel Modemi Yapılacak

Apple, nihai geçişin habercisi olarak 2019’da Intel’in 5G modem bölümünü satın aldı. O yılın başlarında Qualcomm ve Apple, Qualcomm’un anlaşmanın bir parçası olarak 4 milyar dolardan fazla almasıyla maliyetli bir modem teknolojisi patent anlaşmazlığını sona erdirmeyi kabul etti.

TSMC, Mac bilgisayarlar için tüm iPhone A serisi işlemcilerin ve çip üzerinde M1 sistemlerinin üreticisidir. Nikkei’ye göre, Apple’ın çip geliştirme ekibiyle çalışmak üzere Cupertino’da yerleşik yüzlerce TSMC mühendisi var. 2022 iPhone SoC’lerinin TSMC’nin 4nm sürecini kullanacağı bildiriliyor ve bazı iPad modellerinin 2023’te 3nm işlemcileri benimsediği söyleniyor. Nikkei, iPhone’un gelecek yıl 3nm sıçramasını “en kısa sürede” yapacağını söylüyor.

Elektrikli Otomobil de Yolda

Şu ana kadar proje için geliştirilen “en gelişmiş bileşen” olduğunu söylenen çipi Apple’ın kendi ekibi tasarladı. Görünüşe göre şirket, Kaliforniya’daki test araçları filosunda çipi gerçek dünyadaki adımlarına atmaya hazırlanıyor ve rapora göre Tesla ve Waymo‘dan “daha güçlü güvenlik önlemleri” olan bir araç yapmayı umuyor.

Project Titan’ın şimdiki hedefi, birden fazla pivottan sonra direksiyon simidi olmayan otonom bir araba yaratmak. İç mekan geniş olacak ve EV başlangıcı Canoo’nun elektrikli minibüs prototiplerinde tanıttığı limuzin tarzı oturma düzenine daha çok benzeyecek. Apple, bu yılın başında bildirildiği gibi Canoo’yu satın alma görüşmelerinin bir noktasındaydı ve kısa süre önce girişimin kurucu ortaklarından birini işe aldı. iOS’a benzer bir kullanıcı arabirimi çalıştıracak büyük, iPad tarzı bir dokunmatik ekran yer alacaktır.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Please enter your comment!
Please enter your name here

Kategoriler

En Güncel Haberler

Kripto Para Piyasasında Son Durum Ne?

Bitcoin'in fiyatı son birkaç gün içinde özellikle değişken oldu. Daha dün, BTC 59 bin dolara yükseldi ancak bu önemli direnç seviyesini geçemedi. Ardından, 56...

Kaybolan iPhone Bildirimleri Nasıl Bulunur: İşte Çözümler

Kaybolan veya gözden kaçan iPhone bildirimleri nasıl bulunur? Tüm çözümleri detaylarıyla yazımızda sizler için derledik. Apple, iOS 15'i yayınlamasından bu yana bildirimlerin nasıl çalıştığı konusunda...

Amazon Hem Devletle Hem Halkla Karşı Karşıya!

Amazon, New York Başsavcısı Letitia James tarafından teşvik edilen, yerine getirme merkezlerinde başarısız olan COVID korumalarıyla ilgili yeni sorularla karşı karşıya. İşçilerin protestolarından ve...