Android 12 Yayınlandı: İlk Hangi Telefonlara Gelecek?

Google‘ın düzenlediği Pixel etkinliği bugün yalnızca Pixel 6 serisinin gelişini değil, aynı zamanda yeni işletim sistemi Android 12 için de gelişi işaret ediyor. Android’in en son sürümü bugün itibariyle mevcut. Peki ilk olarak hangi cihazlara gelecek?

Android 12 hangi cihazlara geliyor?

Android 12, ilk önce Pixel cihazlarında çıkış yapacak. Android 12, Material You‘nun kullanıma sunulmasının küçük bir kısmı sayesinde Google için büyük bir sürümdür.

Bu noktada Material You hakkında aylardır bilgi sahibiyiz ancak esasen bu, Android’in nasıl görünmesi gerektiğinin ardındaki yeni bir tasarım felsefesidir. Material You ile, yeni bir duvar kağıdı ayarlamak, kilit ekranı, widget‘lar ve bazı uygulamalar gibi renk şemalarını yeni duvar kağıdınıza uyacak şekilde değiştirerek Android kullanıcı ara yüzünün diğer bölümlerinin görünüşünü değiştirecektir.

Android 12 ile neler geliyor?

Google bugün yeni widget’ların da yolda olduğunu yineledi. Bu ayın sonuna kadar Google, Google uygulamalarından Material You’yu destekleyen ve ana ekrana yerleştirilebilecek 12’den fazla “tamamen yeni veya yenilenmiş widget” olması gerektiğini söylüyor. Android 12 ayrıca, bir pencere büyüteci ve mikrofonunuzun ve kameranızın ne zaman kullanıldığını gösteren durum çubuğu için bir gösterge de dahil olmak üzere yeni erişilebilirlik ve güvenlik özelliklerine de sahip olacak. Kullanıcılar ayrıca uygulamalara kesin konumları yerine yaklaşık konumlarını vermeyi tercih edebilir.

Konum servisleri konusunda Android 12, cihaz yardımcı uygulamalarının konum bilgilerine erişmeye gerek kalmadan bağlanmasına izin verecek yeni Bluetooth izinlerini de içerecek. Ayrıca, kaydırma ekran görüntüleri, WiFi oturum açma kimlik bilgileri için Nearby Share, yalnızca kısmi indirme ile oyun oynamaya başlama yeteneği ve hem eski Android telefonlar hem de iPhone’lar için daha kolay bir veri aktarım sistemi gibi yeni özellikler için destek göreceğiz.

Google, Android 12’nin bugün Pixel 3 cihazları ve sonraki sürümleri için kullanıma sunulacağını onayladı. Diğer amiral gemileri için lansman tarihleri olmasa da Google, işletim sisteminin bu yıl içinde Samsung, OnePlus, Oppo, Realme, Tecno, Vivo ve Xiaomi‘den gelen telefonlarda bulunduğunu görmemiz gerektiğini söylüyor. Bu cihazlara yeni işletim sisteminin ne zaman geleceğini ise önümüzdeki süreçte göreceğiz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...