Yüzlerce Kişinin Ölümüne Sebep Olan Pilot: Jedi Numaram İşe Yaradı!

Boeing’in eski teknik baş pilotu Mark Forkner, Boeing 737 Max fiyaskosunda oynadığı rol nedeniyle iki adet sahtekarlık ve dört adet elektronik sahtekarlıkla suçlandı. 346 kişinin ölümüne neden olan iki kazanın merkezinde yer alan Boeing 737 Max’teki yazılım hakkında FAA değerlendiricilerinden bilgi saklamakla suçlanıyor.

Pilot

Pilot, Jedi Numarası Yaptığını Yazdı

Boeing 737 Max’i düşüren birçok insan hatası yüzünden srounlu olsa da Forkner daha çok önplana çıkıyor. Bu yazılım, Manevra Karakteristiklerini Artırma Sistemi (MCAS), uçağın durmadığı halde durma olarak yorumladı – çarpışmalara neden oldu. 737 Max’in hızlı gelişimi, belirli kalkış durumlarında durmaya duyarlı hale getirebilecek daha büyük, daha ağır motorlar gerektiriyordu. Bunun olmasını önlemek için Boeing, burnu otomatik olarak aşağı eğmek için MCAS’ı kurdu. Sistem yanlışlıkla etkinleştirildiğinde, pilotlar hazırlıksızdı – MCAS, 737’nin önceki bir versiyonunda mevcut değildi – ve uçakların kontrolünü yeniden kazanamadı.

Soruşturma sırasında ortaya çıkan e-postalar, Forkner’ın MCAS’ın 737 Max’i uçmayı zorlaştırabileceğinin farkında olduğunu gösterdi. Ayrıca, sistemin Boeing’in FAA’ya bildirdiğinden daha düşük hızlarda aktif olduğunu bildiğini de gösterdiler.

Forkner, sistemin zor olduğunu kabul eden iş arkadaşlarına e-posta gönderdi ve iddianameye göre “Düzenleyicilere (bilmeden) temelde yalan söyledim” dedi. Bu e-postaları gönderdikten sekiz ay sonra, FAA’nın sorunlu MCAS’tan bahsetmesini raporlarından kaldırmasını istedi.

Forkner ayrıca, simülatörde en sonunda ölümle sonuçlanan sorunlarla mücadele etme deneyimine rağmen, 737 Max’i uçurmadan önce pilotlar için simülatör eğitim gereksinimlerine karşı çıkmaktan da sorumludur.

Savcılar, havayollarının gereksinimleri azaltarak 737 Max’in karlılığını artırarak eğitime daha az ve her uçağa daha fazla para harcayabileceğini açıklıyor. Bir başka e-postada, bir havayolunu eğitim gereksinimlerini düşürmeye ikna ettikten sonra Forkner, “Görünüşe göre jedi akıl numaram yine işe yaradı! Aradığınız droidler bunlar değil.”

Boeing olayla ilgili komplo kurmakla suçlandı ve 2,5 milyar dolar para cezasına çarptırıldı. Forkner, her elektronik dolandırıcılık suçu için 20 yıla kadar ve her dolandırıcılık suçu için 10 yıla kadar hapis cezasıyla karşı karşıya.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Ferrari Nasıl Kuruldu? | Ferrari’nin Kuruluş Hikayesi

Ferrari'nin Kuruluşu Ferrari, İtalya'nın gururu olan otomobil üreticilerinden biridir. Lüks ve performans odaklı araçlarıyla dünyanın dört bir yanında tanınmaktadır. Ferrari'nin kuruluşu, 20. yüzyılın başlarına kadar...

En Büyük Meme Coin’ler Neler?

Meme coin'ler, internette popüler kültürün bir parçası haline gelen meme'lerden esinlenerek oluşturulan kripto paralardır. Meme coin'ler genellikle dalga geçme amacıyla oluşturulurlar ve çoğunlukla değersizdirler....

Formula 1 Tarihinin İstatiksel Olarak En İyi Pilotları

Formula 1, dünya genelinde milyonlarca insan tarafından takip edilen bir yarış serisidir. Formula 1 tarihinde, birçok pilot ismi yerini aldı ve bu isimler, yarış...