Yeni Nesil İnternet: Wi-Fi 7 Nedir?

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte gelişen Wi-Fi teknolojisi, kullanıcılara üst düzey ve kablosuz internet sunacak Wi-Fi 7‘yi sunmak üzere. Peki ya Wi-Fi 7 nedir?

Wi-Fi 7 Nedir ve Kullanıcılarına Neler Sunacak?

Wi-Fi 7, şu anda gelişme aşamasında olan yeni nesil bir internet bağlantısıdır. Yeni bir Wi-Fi standardı çıktığında, genellikle ağda bazı iyileştirmeler yapılır bu iyileştirmeler Wi-Fi 7 teknolojisinde oldukça fazla var.

Şu anda Wi-fi’nin en yeni özelliği, daha çok Wi-Fi 5’i kullanmamıza rağmen 2020 yılında ortaya çıkan Wi-Fi 6‘dır.

Wi-Fi 7’den önceki teknoloji olan Wi-Fi 6, birden fazla cihazın ağa bağlanmasına olanak sağlayan oldukça yüksek kapasiteli ve hızlı bir teknolojidir. Yeni gelecek Wi-Fi 7 ise kullanıcılarına bunlardan daha fazlasını sunacak.

Wi-Fi 6, 9.6 Gbps hız olanağı sağlar bu  Wi-Fi 5’e göre daha hızlı olmasına rağmen Wi-Fi 7’nin gerisinde kalıyor.

Wi-Fi 7’ye baktığımız da, teorik olarak 30 Gbps’ye kadar bant genişliği hızlarını destekleyeceğinden, bazı kullanıcılar için Ethernet kablolarını gereksiz hale getirebilir. Saniyede hız, ağların cihazlar arasında daha fazla bilgiyi daha hızlı taşımasını sağlar.

Şu anda birçok Ethernet cihazı 10Gbps‘nin üzerine çıkamıyor, bu nedenle Wi-Fi 7, bazı ortamlarda çoğu kullanıcı tarafından kullanılan kablolu internet bağlantısını ortadan kardırabilir.

Wi-Fi 7’nin  herhangi bir kabloya ihtiyaç duymadan 40 Gbps’ye kadar veri taşıma potansiyeli vardır. Ve de 320MHz iletim desteği ve isteğe bağlı olarak Wi-Fi 6’daki 1024-QAM’den daha yüksek olan 4096-QAM desteği olabilir.

Wi-Fi 7’nin diğer varsayılan özellikleri arasında Wi-Fi 7, yönlendiriciye bağlanmak için yeni cihazlara veya donanıma ihtiyaç  duymaması bulunuyor. Bu da Wi-Fi 7’nin 2,4, 5 ve 6 GHz bantlarındaki eski cihazlarla geriye dönük uyumluluğu sayesinde oluyor.

Nesiller Arası bazı Wi-Fi’lerin Hızları

6 GHz bandında kullanıma sunulan Wi-Fi 6E maksimum 9.6 Gb/sn hıza çıkabiliyor.

2.4 GHz ve 5 GHz frekansları kullanılan Wi-Fi 6 maksimum 9.6 Gb/sn hıza çıkabiliyor

5GHz bandında kullanılan Wi-Fi 5 2.34Gbps hıza çıkabiliyor.

2023’te piyasaya çıkması beklenen Wi-Fi 7’nin hızlarını test ettiği iddia edilse de henüz tam olarak ne zaman piyasaya çıkacağı belli değil.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...