Yeni Başlayanlar İçin F1: Formula 1 Nedir?

Formula 1 uzun zaman sonra 2020 yılında Türkiye’de bir yarış düzenlediğinden itibaren ülkemizde Formula 1 izleyenlerin sayısı epey artmış durumda. Bunların yanında sosyal medyada yapılan çeşitli derlemeler ve yazılar yarışların fan sayılarını daha da arttırdı. Peki yeni başlayanlar için kısaca Formula 1 nedir gelin hep birlikte inceleyelim. Formula 1, bir yıl boyunca her birisine Grand Prix adı verilen ve değişik ülkelerde yarış araçlarına özel yollarda koşulan yarışlardan oluşmaktadır. Yarışlardan kazanılan puanlar yıl sonunda toplanır, Pilotlar ve Takımlar şampiyonası ödülleri verilir. Yeni başlayanlar için F1 nedir?

Yeni Başlayanlar için F1: Formula 1 Tarihi

Formula 1 yarışlarının kökeni 1920’ler ve 30’larda yapılan Avrupa Grand Prix motor yarışlarına kadar dayanmaktadır. 2. Dünya savaşından sonra 1946 senesinde arabaların uymak zorunda olduğu kurallar adı altında Formula 1 ismi verilmiştir. Bu yıllarda yarışlar düzenlemiştir fakat dünya sürücüler şampiyonası 1947 den önce şekillenmemiştir. İlk dünya şampiyonası 1950 yılında İngiltere’nin silverstone  pistinde yapılmıştır.

Yıllar geçtikçe arabalar çok da hızlanmamaktadır fakat git gide yarış araçlarının yol tutuşları arttırılmaktadır. Bu sayede yıllar geride bırakılırken pistlerde atılan tur zamanları da azalmaktadır. Bu araçlar ilk zamanlarda tabii ki de çok güvenlikli değildir ve bu yüzden formula 1 sürücüler için çok tehlikeli bir spordur. Zamanla Dünya motor sporları konseyi sürücülerin hayatını tehlikeye atmamak adına kurallarda ve araçlarda değişimler yapmaya başlar. Öyle ki araçların büyüklüğü de gitgide artmaya başlar.

F1 Halo Tasarımı Nedir?

Tabii bu kurallar gelmeden bazı pilotların hayatlarını kaybettiğini söylemek lazım. Araç güvenliği konusunda en önemli adım şüphesiz 3 kez dünya şampiyonu ayrton senna’nın vefatından sonra atılmıştır. Senna’nın ani vefatı tüm F1 izleyenlerini çok üzmüştür ve günümüzde hala ölüm yıldönümünde bir çok anma yapılmaktadır. Bunun yanı sıra 2018’den itibaren kullanılan Halo tasarımı birçok pilotun hayatını kurtarmıştır. Bunların içinde hala yarışmakta olan Charles Leclerc, Guanyu Zhou, Lewis hamilyon ve emekli olan Romain Grosjean vardır. Bu yapılan Halo tasarımı ise sevilen pilot Jules Bianchi’nin acı vefatından sonra tasarlanmıştır.

F1 Antrenmanları ve Yarışları Nasıl Olur?

Formula 1 heyecanı Cuma günlerinden başlamak üzre bütün haftasonu sürmektedir. Cuma günleri yapılan 2 antrenman seansını cumartesi günü yapılan 3. Antrenman seansı ve Sıralama turları takip etmektedir. Sıralama turları ise 3 bölümden oluşur. Qualify 1 yani Q1 olarak adlandırılan bölüme 20 pilotun tamamı katılır ve 16 dakika boyunca tur atarlar. Bu 15 dakika sonunda son 5 kişi elenir ve yarınki yarışa bu sıralamada çıkarlar. İkinci bölüm olan Q2’ye katılmaya hak kazanan 15 pilot ise yine aynı şekilde son 5’i elenecek biçimde 15 dakika boyunca tur atarlar. Q3’e kalan son 10 pilot, 14 dakika boyunca tur atar ve zaman tükendiğinde kaçıncı sıradalarsa o pozisyonda yarışa katılmaya hak kazanırlar.

Puanlama ise şöyle, yarışın birincisi 25, ikinci 18, üçüncü 15, dördüncü 12, beşinci 10, altıncı 8, yedinci 6, sekizinci 4, dokuzuncu 2 ve onuncu sıradaki yarışçı 1 puan alır. Bunun yanı sıra yarışta puan alan 10 yarışçı arasından birisi yarışın en hızlı turunu atarsa +1 puan daha alır. Yarışı ilk 3’te bitiren pilotlar ve yarışı kazanan pilotun takımı yarış sonunda podyuma çıkar ve kupalarını alıp şampanya patlatırlar.

Sizler F1 yarışlarını takip ediyor musunuz veya bu videodan sonra takip etmeyi düşünüyor musunuz?

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...