Xiaomi Akıllı Gözlük konseptiyle karşımızda

Xiaomi, Xiaomi Akıllı Gözlük adında bir çift akıllı gözlüğü duyurdu. Bir şirket sözcüsü yabancı basına, onları gerçekten satışa çıkarma planı olmadığını söyledi, ancak Xiaomi, konsept ürünün bir şekilde makul görünmesi için – en azından gelecekte bir nokta için sağlaması için – yeterli ayrıntı sağladı.

Xiaomi’nin gözlükleri nispeten geleneksel bir form faktörüne sahip, ancak Facebook ve Ray Ban’ın yeni duyurulan Stories gözlüklerinin aksine, aslında AR özellikleri için kullanılabilecek bir ekrana sahipler. Xiaomi, OLED’e kıyasla “daha yüksek piksel yoğunluğu ve daha basit bir yapıya sahipken daha uzun kullanım ömrü” nedeniyle monokrom bir MicroLED sistemiyle beraber geleceği söyleniyor. Xiaomi’ye göre, MicroLED “daha kompakt bir ekranın yanı sıra daha kolay ekran entegrasyonuna izin veriyor.”

Xiaomi Akıllı Gözlük hangi özelliklere sahip olacak?

Xiaomi Akıllı Gözlük tarafından kullanılan MicroLED, OLED’in doğal halefi olarak yaygın olarak görülen, kendinden yayılan bir ekran teknolojisidir. Bununla birlikte, aşırı derecede pahalı olmaya devam ediyor ve henüz bir avuçtan fazla ticari üründe kullanılabilecek kadar pahalı.

Xiaomi’nin ekranı 2,4 mm x 2,02 mm’de “kabaca bir pirinç tanesi boyutunda” ve 2 milyon nit yani en yüksek parlaklığa sahip. Işık, elbette gözünüze ulaştığında o kadar parlak olmayacaktır – aşırı parlaklık, ışığı kıran ve yönlendiren bir optik dalga kılavuzu merceğinden geçtikten sonra doğrudan güneş ışığında hala görülebilmesi içindir. Xiaomi, navigasyon, canlı çeviri ve ekran için bildirimler gibi pek çok özelliğin olacağını doğruladı.

Xiaomi Akıllı Gözlük

Gözlüklerin kendileri, sürekli bir telefon bağlantısı gerektirmeyen bağımsız bir Android cihaz olarak tanıtıldı. Xiaomi, bir gün telefonunuzun yerine geçebileceğini bile iddia ediyor. Gözlükte belirtilmemiş bir dört çekirdekli Arm işlemci, Wi-Fi ve Bluetooth modülleri, bir pil ve beş megapiksel kamera var. Xiaomi, gözlüklerin sadece 51 gram ağırlığında olduğunu söylüyor.

Daha önce de belirtildiği gibi, bu gözlükler halka açık olmayacak ve aslında gerçek olmayabilir, bu yüzden Xiaomi’nin iddialarına pek kulak asmamakta fayda var. Ancak Facebook’un duyurusundan sonra ve Apple’ın iPhone etkinliğinden hemen önce gelen konsept gösterimi, Xiaomi’nin AR alanında bir oyuncu olarak görülmek istediğinin açık bir göstergesi niteliğinde.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...

Overwatch 2 Beta 28 Haziranda PC ve Konsollarda Çıkıyor

Overwatch 2'nin sonraki betası 28 Haziran'da başlıyor. Bu beta, PC, Xbox ve PlayStation'dan erişilebilir olacak. Bir süre once Blizzard, Overwatch 2'nin çıkış tarihini açıkladı. Oyun...