Xbox, Playstation’ı bitirebilir mi? Masaüstüne geliyor!

Microsoft, resmi olarak Xbox Cloud Gaming olarak bilinen xCloud hizmetinin ve Xbox Remote Play’in artık Windows 10’da (veya 11) Xbox uygulamasıyla herkesin kullanımına sunulduğunu duyurdu. PC’deki bu özellikler, geçen ay bir beta olarak Xbox Insiders’a sunuldu ve bir süredir telefonlarda mevcuttu, ancak resmi olarak PC’de de mevcut olduklarını görmek kullanıcılar tarafından güzel bir hareket olarak değerlendirildi. Oyun ister kişisel konsolunuzda ister Microsoft sunucularında çalışıyor olsun, nasıl oynamak istediğiniz konusunda size başka bir seçenek sunuyor.

Xbox

Xbox bütün cihazlardan çalışabilecek duruma geldi!

Oyunları kendi başına çalıştıracak güce sahip olmayan PC’ler için doğal bir uyum gibi görünen Xbox Cloud Gaming, birkaç aydır Windows’ta web tarayıcıları aracılığıyla mevcuttu, ancak hizmetin şu anda devreye girmesi güzel bir adım. PC’deki bir web tarayıcısıyla sınırlı olmak yerine yerel bir uygulamadan ileri giderek her yerden ulaşılabilir kılınıyor. Bunu kullanmak için hala bir Bluetooth veya USB denetleyicisi ve bir Xbox Game Pass Ultimate aboneliği gerekiyor. Ayrıca, Cloud Gaming’in Windows’taki kullanılabilirliği artık Insider’lara özel olmasa da, Microsoft’un hizmetin kendisini beta olarak etiketlemeye devam ettiğini, bu nedenle ilerleyen günlerde mevcut paketlerinizin değişebileceğini belirtmekte fayda var.

Remote Play, Series S veya X’ten veya One’dan Windows makinenize oyun akışı yapmanıza olanak tanıyan güzel bir eklenti olarak karşımıza çıkıyor. Microsoft, özelliğin ev ağınızda veya uzaktan internet üzerinden kullanılabileceğini söylüyor, ancak oyun aynı ağda yerel olarak çalışıyorsa muhtemelen daha iyi performans elde edeceksiniz. Microsoft, Remote Play’e bazı özellikler de ekledi: şirket artık oyunları 1080p 60fps’de yayınlayabileceğinizi ve orijinal Xbox ve 360’tan “seçilen” oyunları oynayabileceğinizi söylüyor. Microsoft’tan bir Desteklenecek ve haber alırsak bir güncelleme sağlayacak oyunların listesi görmemiz de muhtemel.

Playstation’ın gittikçe içine kapandığı ve özel oyunlara daha çok ağırlık verdiği bu dönemde Microsoft’un bu şekilde adımlar atması çok daha sağlıklı görünüyor. Sizler bu konuyla ilgili neler düşünüyorsunuz? Yorumlarda bizlerle fikirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...