Windows 11 ile ilgili çarpıcı yeni özellikler ortaya çıktı!

Microsoft’un Windows 11 önizlemesi birkaç haftadır yayında, ancak bu yeni işletim sisteminde hala yüz gülümseten yeni animasyonlar ıve ayrıntıları ortaya çıkıyor. Yeni Başlat menüsü ve ortalanmış görev çubuğu, Windows 11’de hemen fark edeceğiniz bariz değişiklikler olsa da, işletim sistemindeki küçük animasyonlar, onu gerçekten hiç olmadığı kadar taze ve canlı hissettiriyor. Microsoft, Windows 11 için kullandığı bazı tasarım yaklaşımlarını ve günlük mikro etkileşimler için ayrıntılara gösterdiği özeni detaylandırmaya başladı. Bu, etkileşim kurduğunuzda size ustaca bildirmek için hareketli bir onay işaretine sahip bir onay kutusu veya üzerine geldiğinizde dönen bir ayar çarkı gibi şeyleri içeriyor. Windows 11’deki çok sayıda düğme, işletim sisteminde dolaşırken hafif yaşam belirtileri veya sıçrama ile açılıyor.

Windows 11 çok daha taze!

Windows 11’i taze ve yeni hissettiren, ancak yine de günlük olarak kullanmaya alışkın olan ayrıntılara gösterilen bu özen pek çok kullanıcı tarafından taktir görecek cinsten. Animasyonlar genellikle eğlencelidir, ancak etkileşimde bulunduğunuz şey için önemli bir görsel ipucu sağlamak için eşit parçalarda faydalıdır. Neyse ki, çoğunlukla Microsoft onları etkin olarak tasarladığı için yavaş veya can sıkıcı değiller. Microsoft’un tasarım ekibi, “Bugünün dünyasında sakinliğe çok ihtiyaç var… Windows 11, tanıdık gelen, eskiden göz korkutucu olan kullanıcı arayüzünü yumuşatan ve duygusal bağlantıyı artıran temel deneyimlerle bunu kolaylaştırıyor” diyor.

İnce animasyonlar sakinleştirici olsa da, görev çubuğunu ortalama ve Başlat menüsünü değiştirme seçeneği, Windows 11’deki daha çarpıcı değişiklik olarak göze çarpıyor. Microsoft’un tasarım ekibi, sevdikleri uygulamalara ve ihtiyaç duydukları belgelere öncelik vererek insanları merkeze koyan daha basit bir deneyelim” şeklinde düşündüklerini söylüyor. “Ayrıca modern cihaz form faktörlerine uyum sağlıyor ve Surface Go’dan ultra geniş monitöre kadar tüm ekran boyutlarına daha kolay erişim sağlıyor.”

Windows 11

Windows 11 ayrıca, bir cihazı ilk kez kurduğunuzda kullanıma hazır deneyimini (OOBE) iyileştirir. Yapılandırdığınız ayarlar, PC’nizi adlandırmak ve bir PC’yi nasıl kullanmayı planladığınıza göre ayarlamak da dahil olmak üzere Windows 10’dan çok daha kullanışlı. Microsoft ayrıca Windows 11’in çoğu bölümüne yuvarlatılmış köşeler, yeni ikonografi ve güncellenmiş bir Segoe UI Değişken yazı tipi ekledi. Windows 11’in çoğu gibi, bunlar da işletim sistemini birkaç gün kullandıktan sonra gerçekten fark etmeye başladığınız ince değişiklikler. Microsoft, Windows 11’de göreceğiniz duvar kağıtlarının çoğunu oluşturmak için tasarım stüdyosu Six N Five ile beraber çalıştı. Microsoft, “Windows 11 yolculuğunuzun başından itibaren tam anlamıyla merkezde olmasını istiyoruz” diyor. Windows 11 tasarımı eski sürümlerin çoğundan daha iyi görünüyor. Bu devam eden bir çalışma, ancak bu beta sürümünde hala düzeltilmesi gereken birçok tutarsızlık var. Bazen, Microsoft’un bu modern ve basit kullanıcı arayüzü ile on yıl önceki Windows’u bir araya getirdiğini hissediyor. Windows kadar büyük ve büyümeye devam eden çok az şey var, Windows 11 çıkmaya yaklaştıkça daha kaliteli ve pürüzsüz bir hale gelecektir.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...