Windows 11 ile Gelen Yeni Özellikler

Windows 11 geçtiğimiz gün yayınlandı ve kullanıcılar kişisel bilgisayarlarına yeni işletim sistemini indirmeye başladı bile. Peki Windows 11 ile kullanıcılara sunulan en yeni özellikler neler?

Birçok değişiklik ile birlikte gelen Windows 11, yeni Windows’un görünümünden ve verdiği histen performansa, oyun özelliklerine ve uygulama uyumluluğuna kadar, içinde potansiyel olarak birçok önemli geliştirme var. İşte tüm yenilikler:

Yenilenmiş bir görünüm

Windows 8 canlı kutucuklarının geri çekilmesinden sonra Microsoft, insanların Windows’un geleneksel bir görev çubuğuna ve Başlat menüsüne sahip olmasını istediğini kabul etmiş görünüyor.

Windows 11 bu unsurları koruyor ancak burada Apple‘ın macOS etkisinin bir kokusundan fazlası var. Görev çubuğunda ortalanmış bir uygulama simgeleri satırı, yuvarlak pencere kenarları ve daha temiz, daha çekici bir arayüz oluşturan diğer süslemeler elde edeceksiniz. Aynı anda birden fazla uygulamayı/fonksiyonu yüklemeyi kolaylaştıran yeni bir widget beslemesi ve ek düzenler de var.

Geliştirilmiş Performans

Yeni işletim sisteminin gelmesi ile birlikte performans konusunda daha iyi bir performans kullanıcılara sunulacak. Windows güncellemeleri şu anda olduğundan yaklaşık %40 daha küçük olacak ve arka planda gerçekleşecek, bu nedenle kesintiye daha az yer olacak. Web tarayıcıları da dahil olmak üzere (yalnızca Edge değil) genel performans geliştirmelerini de bekleyebilirsiniz.

Teams Entegrasyonu

Özellikle salgın dönemi sırasında birçok kişinin eğitim, iş ve daha birçok sebepten ötürü kullandığı Microsoft Teams, artık Windows 11’de artık sadece bir uygulama değil, işletim sisteminin entegre bir parçası.

Teams’in Nisan ayı itibariyle günlük yaklaşık 145 milyon aktif kullanıcısı vardı, bu yüzden kullanmamış olsanız bile Teams çok önemli. Ara yüzde belirgin bir şekilde öne çıkacak ve yeni Teams oturumları başlatmak daha kolay olacak. Teams, Windows’ta daha fazla öne çıktığı için Skype tüm bunların en büyük kaybedeni olabilir.

Android uygulamaları çalıştırma

Windows 11, Chromebook’ların aynı işlemi gerçekleştirebilmesi gibi, PC’nizde Android uygulamalarını çalıştırabilecek. Ancak bu durumda Windows, Google’ın kendi resmi Play Store’u yerine Amazon’un Appstore’una güvenecektir.

Yine de Amazon’un sürümünde birçok popüler uygulama var. Bu, TikTok ve mobil oyunlar gibi popüler mobil uygulamalara erişmenizi kolaylaştıracak ve ekranınızın bir köşesine yapıştırıp başka bir yerde dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz.

Xbox oyun geliştirmeleri

Microsoft ayrıca Windows 11’deki PC oyun deneyimini geliştirerek yeni Xbox konsollarında görülen bazı geliştirmeleri getirirken aynı zamanda Xbox Game Pass ve diğer özellikleri daha iyi entegre edecek.

Yeni Xbox Series X ve Series S’nin otomatik HDR işlevi, HDR uyumlu monitörlere sahip olanlar için oyunları otomatik olarak geliştirerek PC’ye geldi. Windows 11 ayrıca, NVMe SSD sürücüleri olan kullanıcılar için DirectStorage‘ı destekleyerek, oyunlarda çok daha hızlı yükleme süreleri sağlar.

Büyük ekosistem değişiklikleri

Windows Mağazası, Microsoft’un yerel mağazada izin verilen uygulama türlerini denetlemesiyle son yıllarda bir tür karışıklık oldu. Bu durum artık değişti ve Windows 11, Universal Windows uygulamaları olmasalar bile her türlü uygulama için her şeyi açar.

Bu, Adobe‘nin Creative Cloud gibi uygulamaların nihayet yerel Microsoft Mağazası aracılığıyla kullanıma sunulacağı anlamına gelir ve başka bir değişiklik daha vardır: uygulama üreticileri kendi uygulama içi para kazanma sistemlerini kullanabilir ve gelirin %100’ünü elinde tutabilir.

Ücretsiz yükseltme

Bu gerçekten bir özellik değil ancak şunu belirtmek önemlidir: Windows 11, Windows 10 kullanıcıları için ücretsiz bir yükseltme olacaktır. Cihazınızda zaten Windows 10 kullanıyorsanız, kullanılabilir olduğunda Windows Update aracılığıyla ücretsiz bir yükseltme alırsınız.

Sizler Windows 11’in yeni özelliklerini beğendiniz mi? Yorumlarınızı bizimle paylaşmayı unutmayın!

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...