Whatsapp, sesli mesajlar konusunda yeni bir adım atıyor

Geçtiğimiz aylarda kullanıcıların verilerine gereğinden fazla erişmek istemesiyle gündem olan Whatsapp, yeni güncellemeler kovalıyor. Yaşanan hadiseden sonra ciddi kan kaybetse de, hala sektörün bir numaralı mesajlaşma uygulaması olmayı sürdürüyor.

Belli bir kesimin ise Signal ve Telegram gibi alternatif uygulamalara kaçtığını belirtmek gerek. Peki Whatsapp yeni güncellemeleri ile bu kullanıcıları geri çekebilecek mi? Sızdırılan güncellemeye göre, sesli mesaj alanında birkaç yenilik kaçınılmaz durumda.

WhatsApp’ın Android ve iOS beta uygulamalarının kodlarında açığa çıkan özelliğe göre yaralı durumda olan mesajlaşma uygulaması, sesli mesajları daha hızlı oynatma özelliği üzerinde çalışıyor. Dünyanın en çok kullanılan mesajlaşma uygulaması WhatsApp’a, sesli mesajlar için yeni özellik geliyor. Mesaj yazmakla uğraşmak istemeyenler için oldukça kullanışlı olan sesli mesajlar, oldukça yaygın kullanılıyor. Bu özellik sayesinde, yavaş konuşan arkadaşlarınızın uzun ses kayıtlarından bir nebze de olsa kurtulabileceksiniz.

Whatsapp cephesinden yeni özellikler

WhatsApp’ın üzerinde çalıştığı pek çok özellik ile ilgili henüz geliştirme aşamasındayken bilgiler sağlayan WABetaInfo, özellikle sesli mesaj özelliğini aktif olarak kullanan kişileri yakından ilgilendirecek özellik ile ilgili detayları paylaştı. Bu sayede, daha uzun sesli notları kısa sürede dinlenebileceğinin ve zaman kaybetmeden cevap verebilmenin önü açılacağı söyleniyor. Paylaşılan görsellere bakıldığında 1.0x — 1.5x — 2.0x oynatma seçeneklerinin olduğu görülüyor..

Sesli mesajların oynatma hızını değiştirmek için belirnen bir noktaya temas edilmesi gerekecek. Bu güncelleme, kullanıcıların uzun konuşan arkadaşlarından bir nebze de olsa rahatlamasını, uzun toplantılar sonucunda alınan dakikalarca süren notlara daha kolay göz atmasını sağlayacak.

Şu an için WhatsApp’ın sesli mesaj oynatma hızı özelliğini ne zaman yayınlayacağına dair bir bilgi bulunmuyor. Ayrıca WhatsApp’ın, özelliği gereksiz bulup iptal etmesi de olasıklar dahilinde. Kullanıcıların bu tarz bir özelliğe ne derecede ihtiyaçları olduğu büyük bir tartışma konusu. WhatsApp’ın ilerleyen günlerde özelliği geliştirmeyi tamamlayıp beta kullanıcılara sunmasıyla birlikte daha fazla detay öğrenebileceğiz.

Bunun dışında, Whatsapp Web ile ilgili de sevindirici bir haber bulunmakta. Normal şartlarda telefonunuz internete bağlı olmadığı taktirde Web kullanma olağınız yok. Fakat eğer telefonunuz kapanırsa ya da interneti kesilirse WhatsApp Web iletişiminiz de sonlanmış oluyordu. Şirket yeni yapacağı güncellemeyle bu uygulamayı sonlandıracak. Henüz test aşamasında olan özellikle bundan sonra telefonunuzda internet olmasa bile WhatsApp iletişimine devam edebileceksiniz.

Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Tesla Tırı “Tesla Semi” Neden Bir Türlü Çıkamadı?

2017'de Tesla'nın tırı için üretime başlamayı planladığı açıklandı. Bu aracın hiçbir zaman özel sürücülere satılması amaçlanmamıştı, bunun yerine mallarını taşımak için daha çevre dostu...

Bitcoin Enerji Tüketimi Rekor Seviyede Düştü!

Haziran ayında bir düşüş yaşadıktan sonra, Bitcoin fiyatı o kadar düşük kaldı ki, blok zincirinin büyük elektrik kullanımını benzer şekilde düşmeye zorladı. Dijital para...

League Of Legends: Yeni Yıldız Muhafızı Kostümleri Gün Yüzüne Çıktı!

Nilah'ın gelişiyle birlikte, yeni bir Yıldız Muhafızı seti en popüler kostüm serilerinden birinde Dünya'yı korumaya devam edecek. Riot Games, League of Legends'ın en yeni alt...