WhatsApp’ın Çökmesiyle Yüzü Gülen Telegram Oldu!

Telegram CEO’su Pavel Durov, Facebook‘un hizmetlerinde yaklaşık altı saatlik bir kesinti yaşamasıyla, mesajlaşma uygulaması Telegram‘ın Pazartesi günü 70 milyon yeni kullanıcı kazanarak “rekor” kırdığını duyurdu.

Şifreli mesajlaşma uygulaması Signal de aynı şekilde, aynı gün içinde “milyonlarca” yeni kullanıcı kazandığını da bildirdi. Her iki uygulama da esas olarak Facebook’un WhatsApp’ı ile rekabet ediyor ancak kesinti Facebook Messenger’ı da devre dışı bıraktı ve kullanıcıları Instagram’da mesaj gönderemez hale getirdi.

Telegram, 70 milyon kullanıcı kazandı

70 milyon yeni kullanıcı, Telegram’ın en son yeni kayıtlarda benzer bir artış bildirdiği bu yıl Ocak ayı itibariyle 500 milyon aylık aktif kullanıcıya kıyasla yüzde 10’un üzerinde bir artış. Tesadüfen, kullanıcılardaki bu son artışa Facebook’taki sorunlar da yardımcı oldu. Ocak ayında WhatsApp, yeni bir gizlilik politikası girişiminde bulunarak, özel kullanıcı verilerini ana şirket Facebook ile paylaşacağı endişelerine yol açtı.

Durov, Telegram’ın “benzeri görülmemiş büyümesi” karşısında “kusursuz çalışmaya devam ettiğini” iddia etmesine rağmen, “Amerika’daki bazı kullanıcılar, bu kıtalardan milyonlarca kullanıcı Telegram’a kaydolmak için acele ederken normalden daha yavaş bir hız yaşamış olabilir.” ifadelerini kullandı. Signal kullanıcıları da ayrıca yoğunluktan dolayı tüm kişilerini görememe sorunları yaşıyordu.

Durov, “Yeni kullanıcılar için şunu söylemek istiyorum – en büyük bağımsız mesajlaşma platformu olan Telegram’a hoş geldiniz” diye konuştu. “Başkaları hayal kırıklığına uğradığında biz sizi hayal kırıklığına uğratmayacağız.” Telegram, WhatsApp’ın 2 milyar kullanıcısına uzun süredir kur yapıyor ve bu yılın başlarında, kullanıcıların Facebook’a ait mesajlaşma hizmetinden geçiş yapmalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir hareketle WhatsApp sohbet geçmişlerini içe aktarma özelliğini ekledi. Bu yıl boyunca, Signal ve WhatsApp’tan farklı olarak varsayılan olarak uçtan uca şifreleme sunmasa da, görüntülü arama ve canlı akışa odaklanan başka özellikler de eklendi.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...