WhatsApp gizlilik sözleşmesinde son dakika gelişmesi!

WhatsApp’ın tepki çeken gizlilik sözleşmesi konusunda Türkiye’deki kullanıcıları ilgilendiren bir son dakika gelişmesi yaşandı! Rekabet Kurumu‘ndan konuyla ilgili açıklama geldi. Yapılan açıklamaya göre, WhatsApp tarafından yayınlanan kişisel verileri paylaşımını içeren gizlilik sözleşmesi Türkiye’deki kullanıcıları kapsamayacak.

Whatsapp gizlilik sözleşmesi Türkiye’de uygulanmayacak

Türkiye’deki WhatsApp kullanıcıları, veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemeye onay vermelerini talep eden bildirimler almayacak ve uygulamayı eskiden olduğu gibi tam işlevsellikle kullanmaya devam edecek. Facebook’un sahibi olduğu WhatsApp soruşturması hakkında Rekabet Kurumu’nun yapmış olduğu basın duyurusu:

WhatsApp’ın, veri paylaşımını içeren kullanım koşullarının ve gizlilik ilkesinin güncellenmesi ve bunların kullanıcıları tarafından onaylanmasını istemesi sonrasında 11.01.2021 tarihinde Rekabet Kurumu tarafından söz konusu güncellemeye ilişkin geçici tedbir kararı alınmıştı. Müteakiben WhatsApp tarafından planlanan güncelleme, küresel çapta, 15 Mayıs 2021 tarihine kadar ertelenmiştir. Rekabet Kurumu tarafından alınan tedbir kararı ve yapılan incelemeler sonrasında WhatsApp tarafından veri paylaşımını içeren söz konusu güncellemenin; onaylayan kullanıcılar dâhil olmak üzere, Türkiye’deki hiçbir kullanıcı açısından yürürlüğe girmeyeceği tarafımıza bildirilmiştir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

WhatsApp eskisi gibi kullanılabilir

WhatsApp tarafından gönderilen gizlilik sözleşmesini onaylamayan kullanıcılar için herhangi bir değişiklik yaşanmadı. Şimdiye kadar herhangi bir kullanıcının hesabı silinmedi veya kapatılmadı. Mesajlaşma servisi eskiden olduğu gibi kullanılmaya devam edilebiliyor. Sözleşmeyi belirtilen tarihte kabul etmiş olan kullanıcılar da sözleşmeyi kabul etmiş de olsalar uygulamayı herhangi bir veri paylaşımı olmaksızın kullanabilir. Yani özetle, Türkiye’de bulunan kullanıcılar gizlilik sözleşmesini kabul etmiş veya etmemiş olsa da uygulamayı rahatlıkla kullanmaya devam edebilirler.

Whatsapp sözleşmesi uygulansaydı ne olacaktı?

Gizlilik sözleşmesi Türkiye’de uygulansaydı, sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar aşağıda belirtilen durumlarla karşılaşacaktı;

15 Mayıs tarihinden itibaren hiçbir kullanıcı hesabı silinmeyecek ve uygulamanın işlevselliği tamamen ortadan kaybolmayacak. Ancak kullanıcılar için WhatsApp sözleşmesi bildirimi belli bir süre sonra; kalıcı hale gelecek ve onaylamayan kullanıcıların uygulamaları kısıtlanma sürecine girecek. Bu kısıtlama dahilinde sohbet listesine erişilemeyecek, ancak gelen telefon ve görüntülü çağrılara yanıt verilebilecek.

Aynı zamanda bildirimler açık olduğu taktirde gelen mesajlara yanıt verebilecek ve cevapsız çağrılar geri aranabilecek. Birkaç hafta sonunda ise mesaj ile görüntülü veya sesli arama işlevleri tamamen kısıtlanacak. Yeni yapılan duyuruda hiçbir kullanıcı hesabının silinmeyeceğinin altını çizen şirket, kullanıcılara iki adet seçenek sunuyor.

Sözleşmenin kabul edilmesi ya da sohbetlerinizi Android veya iOS cihazlarda kullanılabilir diğer mesajlaşma programlarına aktarma seçenekleri sunan Facebook merkezli şirket, hesaplara ait bir rapor indirmek isteyenlere de bu seçeneği sunabilecek.

Türkiye dışındaki pazarlarda yukarıdaki durumlar hala geçerli. İlerleyen günlerde WhatsApp’ın Rekabet Kurumu’nun almış olduğu kararla ilgili bir açıklama yapması bekleniyor.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Netflix Aralık 2022 Takvimi: Hangi Dizi ve Filmler Geliyor?

Netflix, Türkiye'deki abone sayısı ile hala ülkemizde en çok tercih edilen dijital platform olmayı sürdürüyor. Rakiplerinin bir hayli artış göstermesi ile beraber de Netflix...

2022’de En Çok Satan Elektrikli Arabalar

Gündelik hayatımızda bir yerden bir yere gitmek için taşıtları kullanırız. Bu taşıtlardan en ekonomik olanları, içten yanmalı otomobillerin yakıt fiyatlarının artması nedeniyle herkesin çokça...

Apple Gelecekte Düğmesiz iPhone Üretebilir!

Son birkaç nesil iPhone'un tasarım ve özellikler açısından büyük ölçüde yinelemeli güncellemeler aldığı yaygın bir bilgidir. Örneğin en yeni iPhone modelleri, Apple'ın 2018'de iPhone...