WhatsApp, Dosya Gönderme Sınırı İçin Harekete Geçti: Ne Kadar Olacak?

WhatsApp, dosya gönderme sınırı için harekete geçti. Yeni sınır ne kadar olacak?

Meta’nın sahip olduğu mesajlaşma uygulaması WhatsApp, milyonlarca kişi tarafından tercih edilse de barındırmadığı bazı özellikler sebebiyle kullanıcılarını Telegram’a kaptırabiliyordu. Bu özelliklerden birini platforma getirmek isteyen WhatsApp, beta testlerine başladı. Bu özelliklerden biri ise WhatsApp’ın oldukça kısıtlı olan dosya paylaşım sınırı idi.

WhatsApp, Dosya Paylaşım Sınırını Arttırabilir!

Facebook’un sahip olduğu mesajlaşma devi WhatsApp’ın, Telegram ile rekabet etmek için yeni özellikler eklemeye devam ederken, platformundaki dosya boyutu sınırını 100 MB’den 2 GB’a yükseltmeyi test ettiği bildiriliyor.

WhatsApp konusundaki sızıntılarıyla ünlü olan WABetaInfo tarafından hazırlanan bir rapora göre, mesajlaşma hizmeti Arjantin’de sınırlı bir test yürütüyor ve uygulamanın en son beta sürümündeki belirli kullanıcıların 2 GB’a kadar dosya paylaşmasına izin veriyor. Bu, hem Android hem de iOS kullanıcıları için işe yarar, ancak test belirli kullanıcılarla sınırlı olduğundan, tam yeterlilik kriterlerini söylemek zordur.
WhatsApp daha sonra çok daha geniş bir kullanıcı grubuyla diğer bölgelere genişletebilir, ancak uygulamanın şu ana kadarki geçmiş performansına göre kullanıma sunma zaman çizelgesi haftalar içinde olabilir.

WhatsApp, dosya boyutu sınırındaki artıştan geçerse, bu tür ikinci örnek olacaktır. Daha önce, bu sınır yalnızca 16 MB idi ve daha sonra 100 MB’a yükseltildi. Sınırlar ayrıca platforma göre değişir – örneğin, Android için 100 MB ve iOS için 128 MB’dir.

WhatsApp’ın yeni dosya limiti testten sonra geniş çapta ortaya çıkarsa, başka uygulamaların kendi mesajlaşma dosya boyutu limitlerini yeniden gözden geçirmelerine yol açabilir.

Örneğin Gmail, dosyaları 25 MB ile sınırlar ve Twitter biraz daha cömert davranarak 1 GB’a izin verir. Akıllı telefon üreticileri Samsung Galaxy S22 gibi yüksek megapiksel kameralı telefonlar çıkarıyor ve bunlar zengin ayrıntılara sahip büyük fotoğraflar ve videolar üretiyor. Medya dosyası aktarım kapasitesi nispeten düşük kalırsa, insanlar gönderdiklerini yoğun bir şekilde düzenlemek veya sıkıştırmak gibi geçici çözümler bulmaya devam etmek zorunda kalacaklar. WhatsApp üzerinden daha büyük dosyalar gönderebilmek, kullanıcı tabanını genişletmeye yardımcı olabilir.

Ayrıca bu sınırın yükselmesiyle Whatsapp, uzun süredir kullanıcıların 2GB’a kadar büyük dosyaları paylaşmasına izin veren Telegram ile rekabet edecek gibi görünüyor.

Bu özelliğin daha fazla kullanıcıya sunulup sunulmayacağını ya da kalıcı olup olmayacağı şu an için bilinmiyor ancak uzun zamandır beklenen bir özellik olması sebebiyle özelliğin gelme ihtimalinin bulunduğunu söyleyebiliriz.

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!

Semih Akşehirli
Semih Akşehirli
2002 yılında Uşak'ta doğan ve Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi'nde eğitimini sürdüren Semih Akşehirli, teknolojiye ve birçok sektöre olan ilgisi üzerine yazılar yazmakta.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Android Cihazlarda Galeri Yedekleme | Fotoğraf ve Videolar Nasıl Yedeklenir?

Değerli dosyalarınızı (aile fotoğrafları, önemli kişiler ve iş veya okul projeleri) yerel olarak bir cihazda saklarsanız her zaman kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız. Verileriniz...

En İyi Oyun Monitörleri | Performans Canavarı Monitörler

Teknolojinin gelişmesi ile birlikte her geçen gün yeni modellerde ve özelliklerde oyun monitörleri çıkmakta. Bu gelişme de bir monitör seçimini oldukça zorlaştırıyor. Yazımızda en...

Apple Watch Series 8 Ne Zaman Çıkacak? İşte Hakkında Tüm Bilinenler!

Bu içeriğimiz, Apple Watch Series 8 hakkında şimdiye kadar bildiğimiz her şeyi söylentilere dayanarak bir araya getiriyor. Ürün döngüsünün henüz erken olduğunu, bu nedenle...