Whatsapp geçtiğimiz aylarda batabilirdi! İşte nedenleri

Ocak ayında, bazı ticaret özelliklerini etkinleştirmek için hizmet şartlarını güncellemeye yönelik basit bir çaba, Hindistan’da büyük bir tepkiyi tetikleyerek rakibi Signal’in bir ay içinde kullanıcı tabanını ikiye katlamasına yardımcı oldu. Mayıs ayında, Facebook’a ait mesajlaşma uygulaması, Hindistan’a ülkenin BT bakanlığı tarafından yayınlanan ve dünya çapında uçtan uca şifrelemeyi kırabilecek yeni kurallar nedeniyle dava açtı. Ve daha geçen hafta, ProPublica’da geniş çapta okunan bir rapor, hizmetin, WhatsApp’ın hizmet koşullarının olası ihlallerini araştırmak için, kısmen bildirilen herhangi bir borsadaki en son beş mesajı okuyarak, insan incelemecileri kullanmasına dikkat çekti.

Bu durum ve daha pek çok benzerinin yaşandığı 2021 yılında popüler mesajlaşma uygulaması batabilirdi. İşte geri kalan nedenleri:

Whatsapp

Whatsapp, CEO Cathcart tarafından mı kurtarıldı?

Cuma günü WhatsApp’ın Android ve iOS kullanıcıları için şifreli yedeklemeler sunduğunu duyurdunuz. Niye?

Will Cathcart: Her zaman insanların mesajlarının gizliliğini korumak için neler yapabileceğimize odaklanıyoruz. İnsanların mesajları çok hassastır. Gerçek şu ki, zaman içinde insanların mahremiyetine yönelik artan tehditler var – bilgisayar korsanları, düşman hükümetler, suçlular. Bu nedenle, özellikle söylediklerinizi koruma teması etrafında, her zaman nasıl daha fazla mahremiyet ekleyebileceğimize bakıyoruz.

Beş yıldır uçtan uca şifreleme kullanıyoruz, yani WhatsApp’ta birine mesaj gönderirseniz, tüm sunucularımızdan geçtiği için ne gönderdiğinizi göremeyiz. Tamamen güvenli. Bunun gerçekten önemli olduğunu düşünüyoruz. Ancak gerçek şu ki, insanların mesajlarını korumak için yapabileceğimiz başka şeyler de var. Biri, insanların mesajlarının sonsuza kadar yaşamamasına yardımcı olmaktır. Kaybolan mesajları geçen yılın sonlarında başlattık çünkü sizinle yüz yüze konuştuğumda genellikle konuşmanın bir dökümünü tutmuyoruz.

Kullanıcı raporlamasının WhatsApp açısından fayda sağladığını düşünmenin bazı yolları nelerdir?

Bize fayda sağladığı en net üst düzey yol, hizmeti daha az spam ile çalıştırmamıza yardımcı olmasıdır. Bu, 2 milyar kullanıcısı olan bir hizmettir. Bu büyük bir küresel sistemdir. Ne yazık ki, bunu kötüye kullanmaya çalışacak bazı insanlar olacak – spam göndermek, kimlik avı mesajları göndermek, insanlar için deneyimi daha az güvenli hale getirmeye çalışan şeyler göndermek. Ve insanların rapor verebilmeleri, bu şeyleri yakalamak için sahip olduğumuz en güçlü tekniklerden biridir. [Bu raporlara] dayanarak her ay milyonlarca hesabı yasaklayabiliyoruz.

Yine, insanların gönderdiği mesajları göremiyoruz, ancak birisinin bize ne zaman rapor verdiğini görebiliriz. Bir spam göndericiyi bildirmenin sizin için uygun olduğunu düşünüyoruz. Ve sonra bunu insanları yasaklamak ve hizmeti daha güvenli tutmaya yardımcı olmak için kullanabiliriz.

Kaynak: The Verge

Güncel teknoloji haberlerine anında ulaşabilmek için bizleri TwitterInstagram ve Telegram üzerinden takip etmeyi unutmayın!Süleyman Kelle
Süleyman Kelle
2001 yılında Denizli’de doğdu. Ege Üniversitesinde öğretimine devam ederken aynı zamanda ilgi alanı olan teknoloji üzerine yazarlık yapmakta. Weblejyon aracılığı ile bu tutkusunu sürdürüyor.
İlgili İçerikler

Yorum Yap

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

Kategoriler

En Güncel Haberler

Bilim İnsanları Robotlara Gülmeyi Öğretiyor!

Yapay Zeka, hayal edilemeyecek kadar karmaşık görevleri başarabilir. Bundan dolayı bilim insanları robotlara gülmeyi öğretiyor. Kyoto Üniversitesi'ndeki bilim insanları, bir robota bir insanla konuşurken...

Intel ARC Ekran Kartları Hakkında Tüm Bilinenler

Intel, Arc ekran kartı serisi ile GPU oyununu devralmak istiyor ve çok açık bir şekilde NVIDIA'yı birincil hedefi olarak görüyor. Sabırla bu serinin 2022'nin...

Elektrikli Mercedes G-Class Hakkında Tüm Bilinenler

Tamamen elektrikli bir Mercedes-Benz G-Class veya G-Wagen'i çevreleyen dedikodu, 2018'de Detroit Otomobil Fuarı'nda başladı. Orada, o zamanlar Daimler AG'nin Yönetim Kurulu Başkanı olan Diether...